Juventus z czwartym z rzędu Pucharem Włoch!

• Data publikacji: 10.05.2018, 02:00

Juventus rozgromił AC Milan, tym samym zdobywając czwarty z rzędu Puchar Włoch. Mecz zakończył się wynikiem 4:0, a bramki zdobywali: Benatia, Costa, a niefortunnym samobójczym trafieniem nie popisał się Kalinic. Pokonując drużynę z Mediolanu, Stara Dama może pochwalić się dorobkiem dwóch trofeów w niecały tydzień - do mistrzostwa ligi potrzebny jest im zaledwie jeden punkt.

Mecz rozegrany został na Stadio Olimpico w Rzymie, a na trybunach dało się odczuć duże podniecenie, z powodu nadchodzącego spotkania. Od pierwszego gwizdka sędziego głównego, którym został Antoni Damato, zrobiło się groźnie. Już w 8. minucie meczu Patrick Cutrone (AC Milan), świetnie odnalazłszy się w polu karnym, oddał szybki strzał z bliskiej odległości, lecz legenda włoskiej piłki Gianluigi Buffon, pewnie wybronił sytuację, za co został nagrodzony owacją publiczności. W późniejszych minutach pierwszej połowy tempo meczu nie opadło i, mimo dominacji Starej Damy, obie strony miały okazję do zmiany wyniku.

Po zmianie stron zawodnicy turyńskiej drużyny, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Kwestię zwycięstwa komplikowali Rossoneri, którzy nie tylko dobrze bronili się pod własną bramką, ale i sami tworzyli sobie dogodne sytuacje. Jednak w 56. minucie Paulo Dybala (Juventus) oddał niebezpieczny strzał w stronę bramki, lecz bramkarz przyjezdnych dał solidny pokaz swoich umiejętności. Mediolański mur padł w końcu po bramce z rzutu rożnego, w tej samej minucie, kiedy to Mehdi Benatia - po dośrodkowaniu w głąb pola karnego - wybił się w kierunku nieba i silnym strzałem z główki skierował futbolówkę do siatki, otwierając wynik spotkania. Idąc za ciosem, Bianconeri ruszyli w pościg, w celu podwyższenia prowadzenia. Regularne szarże przyniosły efekty i po pięciu minutach od zdobycia pierwszej bramki, będący na wypożyczeniu w Turynie Douglas Costa, podwyższył prowadzenie mistrzów Włoch efektownym strzałem z pierwszej piłki. Niekorzystny wynik dla mediolańskiej drużyny oraz dodatkowa presja wygenerowana przez rangę rozgrywanego spotkania, nie pomagała zawodnikom Milanu, a niektórzy zawodnicy zdawali się jej nie wytrzymywać. Jednym z takich zawodników był Gianluigi Donnarumma - utalentowany bramkarz z ekipy gości. 3 minuty po stracie swojego drugiego gola w tym spotkaniu, goalkeeper przyjezdnych wypuścił piłkę z rąk, a ten katastrofalny błąd wykorzystał Mehdi Benatia, dodając na swoje konto drugiego gola w tym spotkaniu. Niestety, nieszczęścia lubią chodzić parami i w 76. minucie wynik ustalił Nikola Kalinic, który po nieudanej próbie wybicia piłki z pola karnego, główką wpakował futbolówkę do własnej bramki. Ku zdziwieniu wszystkich, AC Milan po stracie czterech goli wciąż próbował walczyć i nie poddał się aż do końcowego gwizdka.

Dotychczas Juventus spotykał się z Milanem w finale Pucharu Włoch 6 razy i aż 5-krotnie odniósł zwycięstwo. Tym razem kibice na pewno nie mogli narzekać na brak atrakcji, a finał Pucharu Włoch na pewno spełnił pokładane w nim oczekiwania. Gra piłkarzy sprawiła kibicom dużo przyjemności, a oni sami dopingowali swoich ulubieńców jak szaleni.

Pojedynek Gianluigich

W dzisiejszym spotkaniu w bramkach swoich drużyn stanęli Gianluigi Buffon (Juventus) oraz Gianluigi Donnaruma (AC Milan). Bramkarz Starej Damy jest na pewno dobrze znany kibicom na całym świecie. Legenda reprezentacji Włoch i Juventusu Turyn powoli zmierza ku emeryturze i w najbliższym czasie zamierza odstawić buty na kołku. Cały czas mówi się o jego następcach. W przypadku Juventusu sprawa jest raczej przesądzona, gdyż w miejsce 40-letniego Włocha do Turynu sprowadzony został reprezentant Polski - Wojciech Szczęsny. Jednakże wciąż nie wiadomo, kto długofalowo zastąpi Buffona między słupkami narodowej reprezentacji. Przez wielu ekspertów do tej pozycji przymierzany jest właśnie nie kto inny, jak Gianluigi Donnarumma. 19-latek na pewno nie będzie dumny ze swojego dzisiejszego występu, lecz jego talent i determinacja mogą go kiedyś zamienić w filar włoskiej defensywy.