Pływanie - MEJ: Mateusz Chowaniec z brązowym medalem
DVIDSHUB/Wikimmedia/CC BY 2.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 08.07.2021, 20:18

Podczas trzeciego dnia mistrzostw Europy juniorów w pływaniu świetnie spisał się Mateusz Chowaniec, który zdobył brązowy medal na 100 metrów stylem dowolnym. W tym samym wyścigu rekord świata juniorów ustanowił David Popovici.

Nasi reprezentanci nieźle spisali się na rozpoczęcie 3. dnia mistrzostw w eliminacjach. Awans do półfinałów wywalczyli: Ksawery Masiuk, Paweł Uryniuk (obaj 100 metrów stylem grzbietowym), Tomasz Kraczkowski, Paweł Uryniuk (100 metrów stylem motylkowym), Wiktoria Guść (200 metrów stylem dowolnym), Kacper Bidowaniec oraz znów Ksawery Masiuk (obaj 50 metrów stylem grzbietowym). Na koniec sesji porannej nasza sztafeta mieszana 4x100 metrów stylem zmiennym awansowała do finału z szóstym czasem.

Już w pierwszym finale w sesji wieczornej na starcie stanął nasz reprezentant. Bartosz Skóra z rezultatem 1:01.91 zajął piątą lokatę. Złoto powędrowało do Wołodymira Lizowetsa (1:00.28). Chwilę później awans do finału na 100 stylem motylkowym z piątym czasem wywalczył Paweł Uryniuk. W półfinale na 50 metrów stylem grzbietowym znów bardzo dobrze spisał się Ksawery Masiuk, który z najlepszym wynikiem 25.21 awansował do finału. Niestety Kacprowi Bidowańcowi nie udała się ta sztuka i nie zobaczymy go wśród najlepszych. Do awansu zabrakło mu 0.04 sekundy. W najlepszej ósemce na 50 metrów stylem klasycznym zameldowali się Tomasz Kraczkowski i Bartosz Skóra, który odpowiednio uzyskali czasy 28.10 i 28.20.

W finale na 200 metrów stylem motylkowym bardzo dobrze popłynęła Anastazja Markowa. Rosjanka z rezultatem 2:08.41 pobiła 14-letni rekord mistrzostw Europy juniorów. Poprzedni najlepszy wynik należał do Emese Kovacs (2:08.55).

Świetnie w ostatecznej rozgrywce na 100 metrów stylem dowolnym spisał się Mateusz Chowianiec. Polak uzyskał czas 49.37 i zdobył brązowy medal. Chowaniec w walce o trzecie miejsce o 0.03 sekundy pokonał Władysława Rerzniczenko. Fantastyczny wynik osiągnął zwycięzca - David Popovici. Młody Rumun z wynikiem 47.30 pobił rekord świata juniorów. Popovici, rekord należący wcześniej do Andrei Minakowa poprawił o 0.27 sekundy. W finale na 1500 metrów stylem dowolnym Krzysztof Chmielewski zajął piątą lokatę. Do podium stracił ponad dziesięć sekund.

W ostatnim finale trzeciego dnia zmagań nasza mieszana sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym w składzie: Ksawery Masiuk, Mateusz Chowaniec, Karolina Piechowicz oraz Paulina Cierpałowska po dyskwalifikacji kadry włoskiej zajęła czwartą lokatę z czasem 3:55.03. Złoto powędrowało do reprezentacji Rosji.