Lekkoatletyka - ME U23: złoty medal Adrianny Sułek!

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 09.07.2021, 19:49

Adrianna Sułek podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy U23 wywalczyła złoty medal w siedmioboju. Nasza reprezentantka wygrała z wynikiem 6305 punktów, co jest jej drugim wynikiem w karierze.

Po wczorajszym prowadzeniu Adrianny Sułek po czterech konkurencjach siedmioboju z niecierpliwością czekaliśmy na jej dzisiejszy start. Polka nie rozpoczęła rewelacyjnie dwóch pierwszych konkurencji. W skoku w dal Sułek uzyskała 6,03 m, co dało jej siódmą pozycję w tej konkurencji i 859 punktów. Natomiast w rzucie oszczepem z rezultatem 40,89 m zajęła dziewiąte miejsce. Za to na sam koniec w biegu na 800 metrów Adrianna Sułek zaprezentowała się już bardzo dobrze. Ten dystans przebiegła w czasie 2:12,79, co zapewniło jej złoty medal. Łącznie Sułek zdobyła 6305 punktów. Siódme miejsce z wynikiem 5798 punktów zajęła Julia Słocka, a dziewiąte Edyta Bielska, która zgromadziła 5713 oczek, co jest jej rekordem życiowym. Znacznie do tego wyniku przyczynił się jej występ na 800 metrów, gdzie była najlepsza.

Już podczas porannych zmagań w eliminacjach nasi reprezentanci nieźle się spisywali. W eliminacjach rzutu oszczepem awans do finału wywalczyli Dawid Wegner (76,79 m - najlepszy wynik w sezonie, 3. miejsce) oraz Oskar Trejgo (72,32 m, 10. miejsce).  W finale na 1500 metrów kobiet także zobaczymy komplet naszych zawodniczek. Eliza Megger z czasem 4:16,03 uzyskała czwarty wynik eliminacji, Klaudia Kazimierska rezultatem 4:17,23 zajęła 7. lokatę, a ostatnie miejsce premiowane awansem wywalczyła Aleksandra Płocińska (4:19,55). Natomiast prawo startu w półfinałach na 100 metrów przez płotki zapewniły sobie trzy nasze reprezentantki - Pia Skrzyszowska (13,13 s, 3. miejsce), Klaudia Wojtunik (13,29 s, 5. miejsce) oraz Zuzanna Hulisz (13,76 s, 21. miejsce). Także przez płotki, ale na 110 metrów mężczyzn wśród najlepszych 24 zawodników znaleźli się Krzysztof Kiljan (19,97 s, 10. miejsce) i Olgierd Michniewski (14,14 s, 17. miejsce). Nieźle zaprezentowali się także sprinterzy. Na 200 metrów mężczyzn Łukasz Żok, Damian Trzaska oraz Patryk Wykrota zapewnili sobie start w półfinałach. Podobnej sztuki w tej samej konkurencji dokonała Julia Polak.

W półfinale na 400 metrów przez płotki swój rekord życiowy pobił Krzysztof Hołub. Niestety czas 50,89 s nie dał mu awansu do finału. Ostatecznie Polak zajął 9. pozycję. Natomiast na 11. lokacie uplasował się Sebastian Urbaniak. W tej samej konkurencji, lecz kobiet prawa startu w finale nie wywalczyła także Natalia Wosztyl, która z rezultatem 58,28 s zajęła 14. miejsce. Złą passę w półfinałach przerwała Kinga Gacka. Nasza reprezentantka z wynikiem 53,55 s zajęła ostatnie premiowane miejsce awansem do finału na 400 metrów. Gorzej poszło Aleksandrze Formelli, która uplasowała się na 15. lokacie.

Podczas wieczornych półfinałów na 100 metrów przez płotki kobiet pewny awans do finału wywalczyła Pia Skrzyszowska. Nasza reprezentantka z wynikiem 13,10 s weszła do finału z najlepszym rezultatem. Jednak Skrzyszowska nie będzie jedyną Polką w finale. Bardzo pewne prawo startu z czasem 13,31 s zapewniła sobie także Klaudia Wojtunik. Zuzanna Hulisz zajęła 14. miejsce. Niestety żadnego naszego reprezentanta nie zobaczymy w finale na 110 metrów przez płotki. Krzysztof Kiljan uzyskał 13. czas półfinałów, a Olgierd Michniewski 18.

Finał w trójskoku na ósmej pozycji zakończyła Natalia Mach. Najlepszy w wykonaniu Polki był trzeci skok, w którym uzyskała 13,15 metra. Złoty medal zdobyła Tugba Danismaz. Turczynka skokiem na odległość 14,09 metra pobiła rekord kraju. O dużym pechu w chodzie na 20 kilometrów może mówić Łukasz Niedziałek. Polak przez długi czas znajdował się na pozycji medalowej, ale ostatecznie musiał zrezygnować z rywalizacji po 16 kilometrach z powodu bólu pleców. W biegu na 10000 metrów Beata Topka zajęła niezłą, siódmą lokatę z wynikiem 34:05,78. Oliwia Sarnecka w tym samym biegu była 19. Dziewiątą lokatę z wynikiem 49,91 metra w rzucie dyskiem zajęła Nina Staruch. Szósty w finale skoku w dal był Piotr Tarkowski (7.57 m). Na zakończenie drugiego dnia mistrzostw Klaudia Adamek z wynikiem 11,69 s uplasowała się na siódmej pozycji w finale na 100 metrów, choć duży wpływ na tę lokatę miało potknięcie w środkowej części dystansu.