Pływanie - MEJ: piątek z dwoma polskimi medalami

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 09.07.2021, 19:59

50-metrowe sprinty przyniosły nam w piątek dwa medale podczas Mistrzostw Europy Juniorów, które odbywają się w Rzymie. Ksawery Masiuk wywalczył srebro w stylu grzbietowym, a Jakub Skóra brąz w stylu klasycznym.

Po trzech dniach zawodów w Rzymie reprezentacja Polski miała na koncie trzy medale: jeden drużynowy brąz wywalczony przez sztafetę 4x100 metrów stylem dowolnym mężczyzn oraz dwa indywidualne – złoto Ksawerego Masiuka na 100 metrów stylem grzbietowym mężczyzn oraz brąz Mateusza Chowańca na 100 metrów stylem dowolnym. W piątek mieliśmy okazję na kolejne krążki i nasi pływacy szybko zaczęli je wykorzystywać. Po niezwykle zaciętej walce na 50 metrów stylem klasycznym brąz ex aequo z Volodymyrem Lisovetsem z Ukrainy wywalczył Bartosz Skóra, który czasem 27,94 pobił rekord Polski 18-latków. W tym samym wyścigu na 7. miejscu rywalizację zakończył Tomasz Kraczkowski – 28,21.

Na kolejny polski medal w Rzymie nie trzeba było długo czekać. Ksawery Masiuk, jak już wspomnieliśmy wcześniej, sięgał po zwycięstwo w stolicy Włoch na 100 metrów stylem grzbietowym i brąz w sztafecie, a w piątek dołożył jeszcze srebrny krążek podczas rywalizacji na dystansie 50 metrów grzbietem. Polak do końca walczył o złoto, ale ostatecznie uległ Rosjaninowi – Aleksiejowi Tkaczewowi, uzyskując czas 25,28. Zwycięzca wyścigu popłynął o 0,14 sekundy szybciej.

Tak dobrze jak Skórze i Masiukowi nie poszło trzeciemu Polakowi w piątkowych indywidualnych finałach – Pawłowi Uryniukowi. Urodzony w 2003 roku pływak w finale 100 metrów stylem motylkowym zajął 7. miejsce z czasem 53,83, co było o blisko dwie sekundy słabszym rezultatem od wyniku zwycięzcy – Josifa Miladinova.

Nie udało się tym razem sięgnąć po medal polskiej sztafecie. Startujący na dystansie 4x200 metrów Mateusz Chowaniec, Nazar Żurawel, Jakub Walter i Krzysztof Chmielewski zajęli 5. miejsce z czasem 7:24,12. Do medalu Polakom brakło około 1,8 sekundy.

Polski piątek to nie tylko finały, ale też półfinały. Na 200 metrów stylem dowolnym mężczyzn dobrze spisał się Mateusz Chowaniec, który w swoim wyścigu był 3., ale rezultat 1:49,87 daje mu znakomitą pozycję wyjściową przed jutrzejszym finałem. Dużo słabiej poszło Krzysztofowi Matuszewskiemu, który w tej fazie rywalizacji był 16 – 1:53,16. Tuż za finałem na dystansie 50 metrów motylkiem uplasowały się za to dwie Polki: Amelia Marek miała 11. czas półfinałów: 27,32, a Paulina Cierpiałowska uplasowała się dwie lokaty niżej z czasem 27,46. Ostatnim półfinałem z reprezentantką Polski była rywalizacja na 50 metrów stylem grzbietowym. Dominika Trentkiewicz była o krok od finału. Polka z czasem 29,32 zajęła 9. miejsce i będzie pierwszą rezerwową w jutrzejszym decydującym wyścigu.