Copa America 2021: Kolumbia rzutem na taśmę zgarnia brązowy medal!
Mikeyt 2021, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 10.07.2021, 04:10

Spotkanie o trzecie miejsce w Copa America 2021 pomiędzy Kolumbią a Peru zakończyło się zwycięstwem Kolumbii. Po dwóch trafieniach Diaza i golu Cuadrado dla „Los Cafeteros” oraz bramkach Yotuna i Lapaduli dla Peruwiańczyków padł wynik 3:2.

Ostatni raz oba zespoły spotkały się w fazie grupowej tegorocznego turnieju. Dość zaskakująco 2:1 triumfowali wtedy „Los Incas”. W półfinale Kolumbijczycy ulegli w rzutach karnych Argentynie, zaś Peru skromnie 1:0 przegrało z faworyzowaną Brazylią. W rankingu FIFA „Los Cafeteros” są na piętnastej pozycji, zaś podopieczni Ricardo Gareci znajdują się na 27. lokacie. Wskazanie faworyta tej rywalizacji nie było więc zadaniem łatwym, czy oczywistym.

Pierwsza połowa była naprawdę wyrównana, z delikatną przewagą Peru, jednak na boisku nie działo się zbyt wiele. „Inkowie” w 45. minucie gry wyszli na prowadzenie po świetnie przeprowadzonej kontrze. Christian Cueva dokładnie podał piłkę do Yoshimar Yotuna, a ten bez większych kłopotów pewnym uderzeniem pokonał Camilo Vargasa.

Druga część gry rozpoczęła się świetnie dla Kolumbijczyków, bowiem już w 49. minucie zdobyli oni wyrównujące trafienie. Juan Cuadrado cudownie przymierzył z rzutu wolnego i nie dał najmniejszych szans na interwencję Pedro Gallese. Podopieczni Reinaldo Rivery poszli za ciosem i w 66. minucie wyszli na prowadzenie. Po podaniu od Vargasa, Luis Diaz strzałem z krawędzi pola karnego umieścił futbolówkę w siatce. Przegrywanie 2:1 wyraźnie zmobilizowało uśpionych do tej pory w drugich 45 minutach Peruwiańczyków do lepszej gry. Ich kolejne ataki przyniosły skutek w 83. minucie, kiedy to po wrzutce z rzutu rożnego Raziela Garcii świetnym strzałem głową popisał się Gianluca Lapadula. Gdy wydawało się, że obie ekipy czekają już spokojnie na rzuty karne, w czwartej minucie doliczonego czasu gry wszystkich zaskoczył świetnie dysponowany na tym turnieju Diaz, który huknął zza pola karnego i spowodował, że Gallese ponownie musiał wyciągać piłkę z siatki. Ostatecznie Kolumbia triumfowała 3:2 i to na ich szyjach zawisną brązowe krążki.

Kolumbia – Peru 3:2 (0:1)

Bramki: 49’ Cuadrado, 66’ Diaz, 90+4’ Diaz – 45’ Yotun, 83’ Lapadula

Kolumbia: Vargas – Tesillo, Mina (55’ Sanchez), Murillo, Medina – Cuadrado, Diaz, Cuellar (83’ Borre), Barrios (90+3’ Muriel) – Cardona (46’ Chara) – Zapata (55’ Borja)

Peru: Gallese – Lopez, Callens, Santamaria, Corzo (78’ Lora) – Yotun, Tapia (24’ Cartagena) – Carrillo, Cueva (69’ Garcia), Pena (78’ Ormeno) – Lapadula

Żółte kartki: 45+5’ Cardona, 62’ Barrios, 87’ Murillo – 50’ Cueva, 63’ Carrillo

Sędzia: Raphael Claus