Konnichiwa Tokio (29) - Pływanie artystyczne

• Dodał: Agnieszka Nowak
  • Data publikacji: 12.07.2021, 10:00

Pływanie artystyczne (wcześniej synchroniczne) wymaga od zawodników dużej gracji i mistrzowskiej techniki, a także siły i wytrzymałości. Pływaczki będziemy mogli oglądać także w Tokio, gdzie zawody wystartują 2 sierpnia, aby już w kolejnych dwóch dniach rozdać medale dla najlepszych duetów. Następnie do rywalizacji staną drużyny, które 6 sierpnia zaprezentują układy techniczne, a 7 sierpnia dowolne. Pływanie artystyczne pozostaje jedną z niewielu dyscyplin olimpijskich, w których startują same kobiety.

Trochę o historii

Pływanie artystyczne (synchroniczne) popularność na świecie zyskało w latach 20. XX wieku. Wówczas żeńska drużyna piłki wodnej z Kanady oraz nurek Margaret Sellers wykorzystały swoje doświadczenie pływackie i rozwinęły „ornamental swimming". Wysoka popularność pływania artystycznego sprawiła, że sport został zaprezentowany na Igrzyskach Olimpijskich w 1952 roku. Na swoje miejsce w elitarnych zawodach pływacy musieli jednak poczekać. W roku 1973 w Belgradzie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w pływaniu synchronicznym, a dopiero w 1984 roku dyscyplina ta została okrzyknięta olimpijską. Do dziś na imprezie czterolecia w pływaniu artystycznym startują tylko kobiety. Choć pływanie artystyczne jest uważane za sport kobiecy, na początku uprawiali go wyłącznie mężczyźni, którzy startowali od pierwszych zawodów w 1890 roku w Berlinie. Obecnie uprawia go niewielu mężczyzn i został zdominowany przez kobiety.

Zasady

Zawody pływania artystycznego odbywają się w kilku kategoriach: występy pojedyncze, w duetach, ośmioosobowych zespołach (team), dziesięciu zawodniczek/ów (kombinacja) oraz duet mix – kobiety z mężczyzną. Zawodniczki/cy mają za zadanie przedstawić układ ćwiczeń wykonywanych w wodzie i zsynchronizowanych z muzyką. Zawody podzielone są na dwa etapy.

Pierwszy z nich polega na wykonaniu układu technicznego przez seniorki (short). Eliminuje to tym samym stary porządek nakazujący zaprezentowanie czterech figur przez każdą osobę. W drugim etapie prezentowane są tzw. układy dowolne, w których w przeciwieństwie do układów technicznych nie zakłada się obowiązkowych czarnych strojów, białych czepków, okularków czy specjalnych klipsów na nosy. Wówczas strój zawodniczek/ów ma podkreślać choreografię układu.

Programy oceniane są przez dwa zespoły po 6 sędziów, którzy wystawiają oceny 1-10 z dokładnością do dziesiątej części punktu. Na końcowy wynik składają się po połowie wyniki części technicznej i dowolnej.

Faworytki

Pierwszy komplet medali zostanie rozdany w rywalizacji duetów. Zawody potrwają od 2 do 4 sierpnia i wezmą w nich udział 22 duety. Faworytkami i niemal pewniaczkami do złota będą Rosjanki. Zawodniczki tej narodowości dominują od lat w tej dyscyplinie i tu inaczej nie będzie. Przed pięcioma laty w Rio de Janeiro tytuł zdobyły Swietłana Romaszyna i Natalja Iszczenko. W kolejnych latach prymat przejęła Swietłana Kolesniczenko, zdobywając złoto mistrzostw świata z Alexandrą Patskevich w 2017 roku oraz Swietłaną Romaszyną w 2019 roku. Kolesniczenko z Romaszyną sięgnęły też po ostatni ważny medal - złoto na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie, gdzie wygrały z parami z Ukrainy i Austrii. Ukrainki też są w światowej czołówce i mają szanse na olimpijskie medale, ale pewnie uplasują się za Rosjankami oraz Chinkami, które też są faworytkami do medalu.

W rywalizacji drużynowej, która odbędzie się w dniach od 6 do 7 sierpnia faworytkami też są Rosjanki. Jedenaście ostatnich złotych medali Mistrzostw Świata zdobyły reprezentantki tego kraju. W 2019 roku pokonały wspomniane już Chinki i Ukrainki. W 2016 roku na igrzyskach "Sborna" sięgnęła po triumf startując w składzie Swietłana Romaszyna, Natalja Iszczenko, Ałła Szyszkina, Aleksandra Packiewicz, Maria Shurochkina, Vlada Chigireva, Svetlana Kolesnichenko, Elena Prokofyeva, Gelena Topilina. Wtedy srebro zdobyły Chinki, za to po brąz sięgnęły Japonki. To wszystko świadczy o tym, że w Tokio na swoim terenie gospodynie będą bardzo groźne. Wydaje się jednak, że Rosjanek nie zatrzyma nikt i to one będą miały złoto.

Pływanie artystyczne w Polsce

W naszym kraju pływanie artystyczne nie jest popularną dyscypliną. Do tej pory „Biało-Czerwoni" nie zdobyli na igrzyskach ani jednego medalu w pływaniu artystycznym. Co więcej, nie pojawili się nawet na żadnej imprezie czterolecia w tej dyscyplinie. Polskich reprezentantów nie zobaczymy też na igrzyskach olimpijskich w Tokio.