Lekkoatletyka - ME U23: brąz sztafety na zakończenie
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 11.07.2021, 19:26

Brązowym medalem żeńskiej sztafety 4x400 m Polacy zakończyli 13. Mistrzostwa Europy U23. W Tallinnie, biało-czerwoni zdobyli 5 medali.

Po tym, jak wszystkie polskie sztafety udanie przebrnęły poranne eliminacje, liczyliśmy, że właśnie te konkurencje mogą powiększyć nasz dorobek medalowy. Na wysokości zadania stanęła jednak jedynie niezawodna żeńska sztafeta 4x400 m. Polki wygrały eliminacje biegnąc rezerwowym składem, ale w finale, mimo wzmocnień w osobach Natalii Wosztyl i Kingi Gackiej, zdołały jedynie wywalczyć brązowy medal wynikiem 3:30.38. Zwyciężyły Czeszki, przed Francuzkami. Skład biało-czerwonych to: Natalia Wosztyl, Aleksandra Formella, Karolina Łozowska i Kinga Gacka. W półfinale biegły również Aleksandra Wsołek i Anna Gryc.

Obie sztafety sprinterskie zostały ostatecznie zajęły 4. miejsca, choć np. u kobiet, jedynie 4 zespoły zostały sklasyfikowane w finale. 3 ekipy nie ukończyły biegu, a początkowo trzecie Włoszki zostały zdyskwalifikowane. Polki, które i w eliminacjach, i w finale biegły w składzie: Adriana Gąsior, Paulina Guzowska, Alicja Struzik i Magdalena Stefanowicz, ostatecznie do podium straciły zaledwie 0.07 s. Minęły linię mety w czasie 44.22 s. W finale nie pobiegły Pia Skrzyszowska i prawdopodobnie kontuzjowana Klaudia Adamek.

Panowie (Damian Trzaska, Łukasz Żok, Patryk Wykrota, Artur Łęczycki) mieli dużo szczęścia w półfinałach, gdzie po słabych zmianach udało im się awansować do finału dzięki zgubionej pałeczce Finów. W finale pałeczkę zgubili Brytyjczycy i Czesi, choć trzeba przyznać, że nasi reprezentanci pobiegli dużo lepiej, łamiąc granicę 40 s (39.67 s). Rekord Europy młodzieżowców ustanowili Niemcy (38.70 s), którzy wyprzedzili Hiszpanów i Ukraińców. Także u pań, pierwsze dwie lokaty zajęły Niemki i Hiszpanki.

W stolicy Estonii nie oglądaliśmy męskiej sztafety 4x400 m. Finał miał jednak dramatyczny przebieg. Po świetnym finiszu wygrali Holendrzy, choć kilka minut później zostali zdyskwalifikowani za karygodne zachowanie Djoao Loblesa na końcu trzeciej zmiany, który mocno pchnął Brytyjczyka, doprowadzając upadków jego i Szwajcara, które z kolei zepchnęły faworyzowanych Włochów poza bieżnie. Ostatecznie zwycięzcami ogłoszono Francuzów.

Z pozostałych konkurencji, w 3 z nich oglądaliśmy reprezentantów Polski. W biegu na 1500 m mieliśmy aż trzy biało-czerwone, z czego dwie z nich znajdowały się w szerokim gronie kandydatek do podium. Bieg przez niemal 1000 m zdecydowała się prowadzić Eliza Megger i niestety wyglądało na to, że zapłaciła za to osłabnięciem na finiszowych metrach. Ostatecznie mistrzyni Polski seniorek zajęła 5. pozycję z wynikiem 4:15.07. Siódma finiszowała Klaudia Kazimierska (4:14.47), a dziewiąta Aleksandra Płocińska (4:18.88).

W biegu na 5000 m miały pobiec dwie Polki, ale Beata Topka zrezygnowała ze startu, zapewne czując jeszcze zmęczenie po biegu na 10000 m. Julia Afelt przybiegła na 13. pozycji z wynikiem 16:42.6.

Piąty w rzucie oszczepem był Dawid Wegner, który dzięki swojemu najlepszemu wynikowi w sezonie (77.17 m) prowadził nawet po dwóch kolejkach, ale potem sukcesywnie był przerzucany przez lepszych oszczepników. 10. pozycję zajął Oskar Trejgo (67.53 s).

Z ciekawostek, pierwszy medal w historii mistrzostw zdobyła Andora, dzięki trzeciemu miejscu Nahuela Carabanii na 3000 m z przeszkodami. Za to w skoku o tyczce do dziesięcioboju fantastycznym rezultatem popisał się Francuz Babtiste Thiery. Jego 5.60 m, to najlepszy wynik dziesięcioboisty w skoku o tyczce w historii mistrzostw świata lub Europy w jakiejkolwiek kategorii wiekowej.

Fantastyczny dzień mają za sobą Włosi, którzy wywalczyli dziś aż cztery złote medale, trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawali dziś Niemcy i Czesi.

Polska zakończyła zmagania na 10. miejscu w klasyfikacji medalowej, z dorobkiem 5 medali, w tym 2 złotych, 1 srebrnego i 2 brązowych. Taka zdobycz sprawia, że... był to najgorszy występ Polaków w historii młodzieżowych mistrzostw Europy.

Cztery nacje wywalczyły dwucyfrową liczbę krążków, z czego najwięcej - 17 - Francuzi. Klasyfikację generalną wygrali Włosi (6-5-2), przed Niemcami (6-4-2) i Czechami (4-1-0).

Za kilka dni, na tym stadionie, o medale mistrzostw Starego Kontynentu powalczą najlepsi juniorzy.