Pływanie - MEJ: triumfy Polaków na zakończenie mistrzostw

• Data publikacji: 11.07.2021, 21:55

Mistrzostwa Europy juniorów w pływaniu dobiegły końca. Reprezentanci Polski zmagania w Rzymie mogą zaliczyć do udanych, bowiem udało im się wywalczyć 12 medali, w tym pięć złotych. Dzisiaj wśród Biało-Czerwonych triumfowali Krzysztof Chmielewski, Ksawery Masiuk, Laura Bernat, a także sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym.

Worek z medalami otworzyła Karolina Piechowicz, która z czasem 1:08:93 w wyścigu na 100 metrów żabką zajęła trzecie miejsce. Lepsze były jedynie Eneli Jefimova z Estonii (1:07:24) oraz Elena Bogomolova z Rosji (1:07:25). Druga z reprezentantek Polski, Zofia Chrzan (1:09:67) ukończyła wyścig na szóstej pozycji.

Finał na 200 metrów w stylu motylkowym odbył się pod dyktando bliźniaków Chmielewskich. Krzysztof wygrał z czasem 1:56:29, a Michał (1:57:09) mimo że był blisko brata, to musi zadowolić się medalem ze srebrnego kruszcu. Podium uzupełnił reprezentant Rosji, Vadim Klimenishchev (1:57:49).

Dorobek medalowy Biało-Czerwonych powiększył Ksawery Masiuk, który nie dał szans swoim rywalom w finale wyścigu na 200 metrów w stylu grzbietowym. Polak o 60 setnych sekundy wyprzedził Berke Sakę z Turcji i o 70 setnych Kaloyana Levterova z Bułgarii. Na najgorszym miejscu dla sportowca, czyli czwartym, wyścig ukończył Filip Kosiński (1:59:36).

Masiukowi pozazdrościła Laura Bernat i ona również wygrała finał na 200 metrów stylem grzbietowym. 15-latka z czasem 2:10:14 zdeklasowała swoje rywalki, wyprzedzając o ponad sekundę drugą Katie Shanahan oraz trzecią Erikę Gaetani. Wiktoria Palicka (2:15:75) musi zadowolić się siódmym miejscem.

Na koniec zawodów sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym w składzie Ksawery Masiuk, Bartosz Skóra, Paweł Uryniuk i Mateusz Chowaniec zdobyła złoty medal. Polacy objęli prowadzenie na pierwszej zmianie i nie oddali jej już do końca. Rosjanie i Ukraińcy ze stratą niespełna dwóch sekund do Biało-Czerwonych sięgnęli odpowiednio po srebro i brąz.

Reprezentanci Polski w Rzymie wywalczyli 12 medali (pięć złotych, trzy srebrne i cztery brązowe), co pozwoliło im zająć trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, ustępując jedynie Rosji (26 medali) oraz Turcji (15 medali).