Gold Cup 2021: wysokie zwycięstwo Kanady i wpadka Meksyku

• Dodał: Aliaksandr Morozau
  • Data publikacji: 12.07.2021, 18:15

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się 16. edycja Gold Cup, czyli piłkarskich mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej oraz Karaibów. Na początek, po trzy punkty zgarnęły ekipy Kanady, Stanów Zjednoczonych i Salwadoru, a Meksyk podzielił się punktami z Trynidadem i Tobago.

Grupa A

Turniej rozpoczął się od spotkania Meksyku z Trynidadem i Tobago. Zdecydowanym faworytem tego starcia byli "El Tri", ale przeciwnicy dobrze zabezpieczyli dostęp do bramki Marvina Phillipsa. Meksykanie stworzyli sobie ponad 30 sytuacji, oddali mnóstwo strzałów, lecz nie zdołali się przebić i zdobyć gola. Ostatecznie mecz zakończył się bezbramkowym remisem, co na pewno nie satysfakcjonuje podopiecznych Gerardo "Taty" Martino.

Meksyk 0:0 Trynidad i Tobago

Efektownie otworzyli ten turniej Salwadorczycy, którzy pokonali ekipę Gwatemali i usadowili się w fotelu lidera grupy. Również w tym starciu, to jedna ze stron zdecydowanie przeważała i był nią właśnie Salwador. Jednak na bramki przyszło poczekać nam niemal do końcówki meczu. Prowadzenie w 81. minucie dał swojej drużynie Alexander Roldan, który skorzystał z dogrania Marvina Marqueza. "Kropkę nad i", w doliczonym czasie gry postawił Joaquin Rivas, ustalając wynik końcowy na - 2:0.

Salwador 2:0 Gwatemala

81' Roldan, 90+6' Rivas

.....

Grupa B

Fenomenalnie weszli w turniej Kanadyjczycy, którzy na dzień dobry rozbili Martynikę - 4:1. Podopieczni Johna Herdmana w przeciągu dziesięciu minut rozstrzygnęli losy tego starcia. Początek należał jednak do graczy Martyniki, którzy niespodziewanie po dziesięciu minutach i golu Emmanuela Riviere'a wyszli na prowadzenie. W 16. minucie straty odrobił Cyle Larin, zaś cztery minuty później prowadzenie Kanadzie dał Jonathan Osorio. W 26. minucie było już - 3:1, gdy na listę strzelców wpisał się Stephen Eustaquio. Po zmianie stron, w samej końcówce, końcowy rezultat na - 4:1 ustalił Theodor Corbeanu. Dzięki tej wygranej, piłkarze spod znaku "Klonowego liścia" objęli liderowanie w grupie B.

Kanada 4:1 Martynika

16' Larin, 20' Osorio, 26' Eustaquio, 89' Corbeanu - 10' Riviere

Gospodarze turnieju - Amerykanie, zaczęli od skromnego zwycięstwa nad Haiti. Choć przez większą część czasu dłużej utrzymywali się przy piłce, to spotkanie było dość wyrównane. Obie strony kreowały sobie sytuacje do zdobycia gola, ale piłka tylko raz zatrzepotała w siatce. Jedyne trafienie dla "Jankesów" zaliczył w 8. minucie Sam Vines, wykorzystując dokładne dogranie od Gyasi Zardesa.

Stany Zjednoczone 1:0 Haiti