Skoki narciarskie - LGP: zwycięstwo Jakuba Wolnego na inaugurację!
PZN

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 17.07.2021, 19:22

Jakub Wolny został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniej Grand Prix w Wiśle. Polak wyprzedził Jana Hoerla z Austrii oraz Dawida Kubackiego. Do konkursu nie przystąpił Kamil Stoch.

Kilka godzin przed rozpoczęciem konkursu media obiegła informacja, że weekendowe zawody opuści zwycięzca piątkowych kwalifikacji, Kamil Stoch. Powodem tej decyzji jest opuchnięcie stawu skokowego zawodnika. Przypomnijmy, że w maju Stoch przeszedł zabieg wycięcia wyrośli chrzęstno-kostnej w okolicach prawego stawu skokowego. Trenerzy oraz lekarz ekipy postanowili, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wycofanie Polaka z weekendowej rywalizacji.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znalazł się Jan Hoerl. Austriak oddał skok na odległość 130 metrów, co pozwoliło mu wyprzedzić drugiego Markusa Eisenbichlera o 2,2 punktu. Niemiec lądował dwa metry bliżej, na 128 metrze. Trzecie miejsce na półmetku rywalizacji zajmował reprezentant Polski - Jakub Wolny. Urodzony w Bielsku-Białej zawodnik osiągnął odległość 123,5 metra i do lidera tracił 4.4 punktu. Pierwszą piątkę uzupełnili: Markus Schiffner (130,5 m) oraz Dawid Kubacki (122,5 m). Oprócz wyżej wymienionych, do serii finałowej awansowało jeszcze siedmiu Biało-Czerwonych. Byli to: Piotr Żyła (122 m, 12. miejsce), Aleksander Zniszczoł (123,5 m, 14. miejsce), Andrzej Stękała (118,5 m, 17. miejsce), Stefan Hula (121 m, 18. miejsce), Maciej Kot (120 m, 20. miejsce) oraz Paweł Wąsek (120,5 m, 21. miejsce). Miejsca w finałowej trzydziestce nie udało się wywalczyć Jarosławowi Krzakowi (111 m, 34. miejsce) i Tomaszowi Pilchowi (112 m, 36. miejsce). Zdyskwalifikowany został za to Klemens Murańka.

Austriak nie obronił prowadzenia w konkursie - Hoerl wylądował na 125 metrze i został sklasyfikowany na drugiej pozycji. Jego miejsce na czele zawodów zajął Jakub Wolny, który w finałowej serii poszybował na 126,5 i wyprzedził reprezentanta Austrii o 0,4 punktu. Podium dopełnił Dawid Kubacki, który w finałowej serii lądował na 127 metrze. Piątkę zawodów uzupełnili: Markus Schiffner oraz Markus Eisenbichler. Pozostali Polacy zakończyli zmagania miejscami w drugiej i trzeciej dziesiątce.