ME: Drugie złoto dla Szwajcarii, niezły występ Polaków

• Data publikacji: 07.08.2018, 17:45

Lars Forster został mistrzem Europy w kolarstwie górskim w wyścigu cross country. Szwajcar oderwał się na ostatnim okrążeniu od Włocha Luki Braidota i pewnie zwyciężył. Na najniższym stopniu podium stanął Hiszpan David Valero Serrano. Polacy uplasowali się na początku trzeciej dziesiątki.

Trudna technicznie trasa była stworzona dla Szwajcarów, którzy od początku wyścigu zameldowali się na czele stawki w liczbie aż 5 zawodników. Na pierwszym okrążeniu utworzyła się ośmioosobowa czołówka, w której byli Lars Forster, Włoch Luca Braidot, Lukas Flueckinger, Francuz Stephane Tempier, Reto Indergand, Florian Vogel, Nicola Rohrbach i reprezentant Italii Marco Fontana.

Szybko jednak Rohrbach i Forster odjechali od tej grupy, a na drugim okrążeniu dołączył do nich Braidot. Trójka wymienionych kolarzy miała kilka sekund przewagi nad grupą pościgową. Sytuacja zmieniła się po czwartym okrążeniu. Rohrbach opadł z sił i miał 20 sekund straty do prowadzących Forstera i Braidota. Pomiędzy nimi plasowali się Tempier, Idnergand i Fontana z 10-sekundową stratą do liderów.

Na długim zjeździe na ostatnim okrążeniu Forster zdecydował się na bardzo mocny atak, którego nie wytrzymał Braidot. Świetnie piąte ,,kółko" przejechał Hiszpan David Valero Serrano, który przesunął się z siódmej pozycji na trzecią i tym samym zdobył brązowy medal.

Polacy zaprezentowali się nieźle. Bartłomiej Wawak wystartował z 24. numerem, a rywalizację zakończył ,,oczko" wyżej, bo na 23. miejscu. Marek Konwa przez większość wyścigu plasował się na lokatach w czwartej dziesiątce, ale drugą część rywalizacji przejechał znakomicie i zmagania ukończył na dobrej 21. pozycji, wyprzedzając swojego młodszego kolegę z reprezentacji.