Tenis - WTA Lozanna: Tamara Zidansek z premierowym tytułem
Carine06/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 18.07.2021, 15:24

Tamara Zidansek z pierwszym tytułem w zawodach najwyższej rangi w karierze. Półfinalistka tegorocznego Roland Garros wygrała turniej WTA 250 w Lozannie, pokonując w finałowym pojedynku 4:6, 7:6, 6:1 Clarę Burel.

Rozstawiona z "1" Tamara Zidansek przed finałem zmagań w Lozannie zwyciężyła z Mariną Mielnikową (2:6, 6:3, 6:3), Mandy Minellą (6:2, 7:5), Lucią Bronzetti (6:4, 4:6, 6:3) i Maryną Zanevską (7:5, 6:3). Na drodze Clary Burel natomiast stawały Susan Bandecchi (6:0, 6:2), Kamilla Rachimowa (1:6, 6:3, 6:3), Fiona Ferro (7:5, 6:2) oraz Caroline Garcia (5:7, 6:2, 6:2).

Pierwszy set finału rozpoczął się od szybkiego breaka na korzyść Francuzki, która przełamała Słowenkę do zera, utrzymując następnie swój serwis. W kolejnym gemie Zidansek znów straciła własne podanie, a chwilę później było już 4:0 dla Burel. Gdy Francuzka prowadziła 5:1, Słowenka wzięła się do roboty. Zidansek wygrała trzy gemy z rzędu, odrabiając przewagę jednego breaka. Ostatecznie Burel udało się jednak zamknąć tę partię wynikiem 6:4.

Na początku drugiej odsłony starcia obie panie przełamały się po razie. Przy rezultacie 3:2 Zidansek zyskała przewagę, zwyciężając gema przy serwisie Francuzki. Ta jednak natychmiast odkuła się tym samym, doprowadzając do stanu 4:3 dla Słowenki. Później zawodniczki już ani razu nie straciły własnego podania, dlatego do rozstrzygnięcia seta potrzebny był tie-break, w którym różnicą jednego mini breaka lepsza okazała się Zidansek.

W decydującej partii spotkania, można powiedzieć, że Burel nie istniała. Francuzka otworzyła seta wygranym gemem przy swoim serwisie, jednak w dalszej części absolutnie dominowała Słowenka. Półfinalistka Roland Garros 2021 przełamała aż trzy razy Burel i pewnie triumfowała przy własnym podaniu, co przełożyło się na wynik 6:1 w secie i wiktorię zarówno w całym meczu jak i turnieju.

Tamara Zidansek (SVN) [1] – Clara Burel (FRA) 4:6, 7:6(5), 6:1