Berlin 2018: dublet polskich młociarzy!

• Data publikacji: 07.08.2018, 20:10

Fantastycznie rozpoczęły się dla reprezentacji Polski lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie. Konkurs rzutu młotem wygrał Wojciech Nowicki, a Paweł Fajdek zdobył srebrny medal. Nowicki uzyskał wynik 80,12, a Fajdek w najlepszej próbie rzucił 78,69.

Przed konkursem rzutu młotem głośno mówiło się o dwóch medalach dla Polski, a nawet złotym i srebrnym. Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek przystąpili do rywalizacji z dwoma najlepszymi wynikami na europejskich listach. Polscy młociarze zajmowali dwie pierwsze pozycje już po pierwszej kolejce. Prowadził Paweł Fajdek z wynikiem 78,69. Drugi był Wojciech Nowicki, który rzucił na otwarcie konkursu 77,19. Trzeci był Bence Halasz. Młody Węgier uzyskał rezultat 77,15.

Przed rozpoczęciem drugiej serii rzutów miejsce miała przerwa techniczna związana z pracami przy kole. Nie wytrąciło to z rytmu Wojciecha Nowickiego. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich uzyskał równo 80 metrów. Tym samym Nowicki wyprzedził Pawła Fajdka i objął prowadzenie. Fajdek w drugiej próbie nie zdołał powrócić na pierwsze miejsce. Młot po rzucie obrońcy tytułu wyleciał poza promień. Fajdek jednak plasował się na drugim miejscu.

W trzeciej próbie Wojciech Nowicki poprawił się o 12 centymetrów i został pierwszym zawodnikiem, który przekroczył barierę 80 metrów. Paweł Fajdek ponownie spalił rzut i utrzymał się na drugim miejscu. Trzeci nadal był Bence Halasz. Do ścisłego finału nie awansowali: Grek Mihail Anastasakis, Słowak Marcel Łomnicki, Brytyjczyk Nick Miller i startujący pod neutralną flagą Denis Lukjanow. Po połowie konkursu Polacy zajmowali dwa czołowe miejsca w klasyfikacji, więc w trzech ostatnich kolejkach Fajdek rzucał przedostatni, a Nowicki ostatni.

Wojciech Nowicki oddał kolejną dobrą próbę w czwartej serii. Polak rzucił 79 metrów i utrzymał prowadzenie, bo Paweł Fajdek trzeci raz z rzędu rzucił poza promień. W piątej kolejce Wojciech Nowicki spalił próbę. Paweł Fajdek osiągnął wynik 78,34. Oznaczało to, że Polacy nie zmienili swoich miejsc w konkursie. Nieznacznie poprawił się Bence Halasz, który osiągnął wynik 77,36.

W finałowej serii rzutów nie doszło do poważnych zmian. Jedynie Białorusin Bareisha awansował na czwarte miejsce. Pewny złotego medalu Wojciech Nowicki uzyskał odległość 78,81. Nowicki zdobył pierwsze w karierze złoto na zawodach tak dużej rangi. Paweł Fajdek pożegnał się z zawodami rzutem na odległość 76,02. Mistrz świata po raz drugi w karierze został wicemistrzem Europy. Cztery lata temu w Zurychu Fajdek również był drugi, a dwa lata później w Amsterdamie zdobył złoto. Brązowy medal zdobył Bence Halasz, który zdobył swój pierwszy medal na seniorskiej imprezie.