Kolarstwo szosowe: wielki sukces Filipa Maciejuka

• Data publikacji: 20.07.2021, 20:45

Filip Maciejuk odniósł największy sukces w kolarskiej karierze. Reprezentant Polski wygrał zaliczany do Pucharu Narodów młodzieżowy wyścig L'Etoile d'Or.

Trzydniowa francuska impreza to jeden z wyścigów zaliczanych do Pucharu Narodów, czyli prestiżowego cyklu dla kolarzy do lat 23. Pierwszym etapem była blisko 10-kilometrowa jazda indywidualna na czas dookoła Pouligny-Saint-Pierre. Zakończyła się ona zwycięstwem Filipa Maciejuka, który pokonał trasę w czasie 11:49. Polak pokonał najbardziej utytułowanych rywali, w tym Francuza Kevina Vauquelina (o 6 sekund) i Duńczyka Johana Price-Pejtersena (o 11 sekund). Drugi etap był pagórkowaty i prowadził z Merigny-Saint-Savin do Le Blanc (142 km). Po samotnym ataku wygrał Filippo Baroncini, który przyjechał na metę 15 sekund przed grupą liderów, w której był Maciejuk, który zajął 25. miejsce. Mateusz Kostański był 21. Pierwszy z Polaków utrzymał pozycję lidera. Na trzecie miejsce awansował Marijn van den Berg, który zmniejszył stratę do sześciu sekund. Baroncini awansował na czwartą pozycję.

Zmiany mogły zajść jeszcze na trzecim odcinku, który prowadził dookoła Montmorillion i liczył 182 kilometry. Pomimo wielu ataków doszło do finiszu z peletonu, który wygrał Paul Penhoet z Francji. Było to dobre rozwiązanie dla Filipa Maciejuka, który przyjechał w grupie na 33. pozycji. W czołówce klasyfikacji generalnej doszło tylko do jednej zmiany. Na trzecie miejsce wskoczył Filippo Baroncini. Co dla nas najważniejsze, zwycięzcą został Filip Maciejuk. To największy sukces w polskim kolarstwie w młodzieżowym cyklu od kilku lat. Dodatkowo, w klasyfikacji punktowej Mateusz Kostański i Adam Kuś ulegli tylko Louisowi Blouwe'mu z Belgii. W generalce Kostański był 38., Kuś 72., Bartłomiej Proc 81., a Kacper Wiśniewski 93.