Berlin 2018: Wielka Brytania rządzi w sprincie

• Data publikacji: 07.08.2018, 22:00

Polskie dublety to nie jedyne wydarzenia dzisiejszej sesji wieczornej na mistrzostwach Europy w Berlinie. Rozegrano również biegi na 100 metrów. Ewa Swoboda i Dominik Kopeć odpadli w półfinale. Triumfowali Brytyjczycy Dina Asher-Smith i Zharnel Hughes. Do finału biegu na 400 metrów przez płotki awansował Patryk Dobek.

O wspaniałych sukcesach w rzucie młotem i pchnięciu kulą pisaliśmy już TUTAJ i TUTAJ

Najlepszą sprinterką Europy została Dina Asher-Smith. Brytyjka wygrała finał biegu na 100 metrów z wynikiem 10,85. Srebrny medal zdobyła faworytka gospodarzy Gina Luckenkemper z czasem 10,98. Dopiero trzecie miejsce zajęła Dafne Schippers. Holenderska sprinterka osiągnęła czas 10,99. Tuż za podium uplasowała się Mujinga Kambundji. Ewa Swoboda w swoim półfinale zajęła 5. miejsce z czasem 11,30. Był to jedenasty wynik półfinałów.

Ostatnim akcentem pierwszego medalowego dnia mistrzostw Europy był finałowy bieg na 100 metrów mężczyzn. Tutaj z dubletu cieszyli się Brytyjczycy. Wygrał Zharnel Hughes z czasem 9,95. Drugi był Reece Prescod z wynikiem 9,96. Tylko oni złamali granicę 10 sekund. Brązowy medal wywalczył reprezentant Turcji Jak Ali Harvey, który pobiegł w czasie 10,01. Na starcie finału nie stanął najlepszy w półfinale Jimmy Vicaut. Dobrze w półfinale pobiegł Dominik Kopeć, który uzyskał wynik 10,29. Nie wystarczyło to do awansu do finału.

Na podium biegu na 10000 metrów stanęli Francuz Morhad Amdouni, Belg Bashir Abdi i Włoch Yemaneberhan Crippa. Zwycięzca uzyskał wynik 28:11,22. Polacy nie startowali w tym biegu. Paweł Wiesiołek jest 20. po pierwszym dniu dziesięcioboju. W biegu na 400 metrów Polak uzyskał czas 49,75, a wzwyż skoczył 1,93.

Patryk Dobek nieznacznie przegrał w swoim półfinale z Norwegiem Karstenem Warholmem. Polski płotkarz biegający na dystansie 400 metrów osiągnął najlepszy rezultat w sezonie - 48,75. Dobek awansował bezpośrednio do finału. Justyna Śmietanka w kwalifikacjach skoku o tyczce uzyskała jedynie 4,20 i nie miała szans na awans do finału.