Tokio 2020 - Piłka wodna: pierwszy dzień dla faworytek
openDemocracy/flickr.com

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 24.07.2021, 14:15

W rywalizacji piłkarek wodnych dobiegły końca zmagania pierwszego dnia igrzysk w Tokio. Podczas rywalizacji w inauguracyjnej kolejce nie zawiodły faworyzowane reprezentacje. Najbardziej okazałe zwycięstwo odniosły Hiszpanki, które pokonały 29:4 drużynę RPA, natomiast w najbardziej wyrównanym spotkaniu reprezentantki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego pokonała 18:17 Chiny.

W meczu otwarcia rywalizacji waterpolistek zmierzyły się reprezentacje gospodyń turnieju oraz Ameryki. Od początku spotkania obrończynie tytułu olimpijskiego potwierdziły aspiracje na walkę o złoty medal podczas olimpiady w Tokio. Reprezentantki USA już w pierwszej połowie zagwarantowały sobie wysokie prowadzenie. W drugiej części meczu zawodniczki Adama Krikoriana kontrolowały sytuację, a w szczególności wyróżniała się golkiperka Stanów Zjednoczonych - Ashleigh Johnson, która w całym meczu obroniła 15 z 19 rzutów.

Kolejne spotkanie zapowiadało najwięcej emocji podczas pierwszego dnia rywalizacji. Australijki podejmowały reprezentacje Kanady. Faworyzowane zawodniczki z Antypodów zwyciężyły różnicą trzech bramek, ale bez wątpienia zawodniczką meczu była ich bramkarka. Lea Yanitsas zakończyła sobotnie spotkanie z ponad 72% skutecznością, jednocześnie wyciągając z siatki piłkę tylko pięciokrotnie. W kolejnym spotkaniu grupy B nie zawiodły Hiszpanki. Podopieczne Migeul Angela Oca Gaia zwyciężyły 29:4, a szczególny podziw może budzić ostania kwarta, w której drużyna z półwyspu Iberyjskiego wygrała w stosunku 10:0. Z pięcioma trafienia najlepszą strzelczynią meczu została Elena Ruiz.

Natomiast w ostatnim spotkaniu dnia niespodziewane emocje dostarczyły reprezentacje Chin oraz Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Całe spotkanie miało bardzo wyrównany charakter, a losy zwycięstwa rozstrzygnęły się w samej końcówce, gdy na 35 sekund przed końcowym gwizdkiem bramkę na wagę dwóch punktów rzuciła Jekaterina Prokofiewa.