Tokio 2020 - Pływanie: rekord świata Australijek!

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 25.07.2021, 05:01

W Tokio Aquatics Centre rozdano pierwsze medale w pływaniu. Wydarzeniem pierwszej sesji finałów był rekord świata Australijek w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym. Jedną z największych niespodzianek był triumf Ahmeda Hafnaouiego na 400 metrów stylem dowolnym.

O pierwsze złoto w pływaniu podczas igrzysk w Tokio walczyli mężczyźni na 400 metrów stylem zmiennym. Świetnie ten dystans przepłynął Chase Kalisz, który z czasem 4:09.42 został mistrzem olimpijskim. Na drugiej lokacie z blisko sekundą straty uplasował się Jay Litherland, brąz przypadł zwycięzcy eliminacji - Brandonowi Smithowi. W wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym złoty medal niespodziewanie powędrował do Ahmeda Hafnaouiego. Tunezyjczyk wygrał z czasem 3:43.36. Hafnaoui na ostatnim basenie wyprzedził Jacka McLoughlina, który prowadził przez większość dystansu. Brązowy medal wywalczył Kieran Smith.

W pierwszym kobiecym finale świetnie spisała się Yui Ohashi na 400 metrów stylem zmiennym. Reprezentantka Japonii w drugiej części dystansu była znacznie lepsza od rywalek i uzyskała rezultat 4:32.08. Drugą Emmę Weyant wyprzedziła o ponad pół sekundy, a trzecia Hali Flickinger miała już prawie trzy sekundy straty do Japonki.

Ostatnim akcentem tej sesji był finał kobiecej sztafety 4x100 metrów stylem dowolnym. Tutaj fantastycznie spisały się Australijki, które pobiły rekord świata. Jako pierwsze w historii tę sztafetę przepłynęły w czasie poniżej 3:30.00. Ich dokładny wynik to 3:29.69. Australijki płynęły w składzie: Bronte Campbell, Cate Campbell, Emma McKeon oraz Meg Harris. Poprzedni najlepszy wynik w historii także do nich należał i wynosił 3:30.05. Srebrny medal zdobyły Kanadyjki, a brąz powędrował do Amerykanek.

W nocy odbyły się także dwie serie półfinałowe. Najpierw o prawo walki o medale walczyły kobiety na 100 metrów stylem motylkowym. Do finału z najlepszym czasem 55,89 sekundy była Yuefi Zhang. Drugi czas półfinałów uzyskała Marie Watter, a trzeci Emma McKeon. Z kolei na 100 metrów stylem klasycznym o przepustki do finału walczyli mężczyźni. Tutaj z najlepszym wynikiem do ostatecznej rozgrywki awansował rekordzista świata na tym dystansie - Adam Peaty. Brytyjczyk, dzięki rezultatowi 57.63 drugiego Arno Kammingę wyprzedził o blisko pół sekundy. To pokazuje, że Peaty będzie głównym faworytem do złota na tym dystansie.