ME U18: Polki bez szans w starciu z Hiszpankami

• Data publikacji: 08.08.2018, 16:00

Reprezentantki Polski uległy Hiszpanii 40:61 w meczu 1/8 finału koszykarskich Mistrzostw Europy do lat 18. Biało-Czerwonym pozostała teraz walka o utrzymanie w dywizji A.

1986 rok. To wtedy po raz ostatni Hiszpanek zabrakło w najlepszej "ósemce" mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej. Od tego czasu ich najgorszym rezultatem było szóste miejsce, na którym kończyły czempionaty w 1988, 2000 i 2017 roku. I choć juniorskie turnieje rządzą się swoimi prawami, a w każdych kolejnych mistrzostwach występują praktycznie zupełnie inne zawodniczki, ta statystyka chyba wystarczająco dobrze pokazuje, jak trudne zadanie stało dziś przed naszymi dziewczynami.

Po fazie grupowej, w której podopieczne trenera Macieja Gordona rozgromiły Irlandki i do ostatnich minut walczyły o zwycięstwo z Rosją oraz Francją, mogliśmy być optymistami i wcale nie nierealnym scenariuszem był wyrównany mecz z Hiszpankami, który rozstrzygnie się dopiero w ostatniej kwarcie. Niestety, w być może najważniejszym meczu turnieju Polki zaprezentowały się zdecydowanie gorzej niż przeciwko Francuzkom i Rosjankom. Zawiodła skuteczność - już po pierwszych minutach (0-8 z gry) widać było, że na parkiecie w Udine nie oglądamy dziś tego samego zespołu, który prawie pokonał Trójkolorowe. Ostatecznie pierwszą kwartę przegraliśmy 12:18, co i tak było najmniejszym wymiarem kary.

W drugiej kwarcie prowadzenie Hiszpanek urosło do 15 punktów i odrobienie tej straty przeciwko tak znakomicie dysponowanym w defensywie rywalkom wydawało się praktycznie niemożliwe. Albo nie tylko wydawało, ale po prostu takie było. W trzeciej i czwartej kwarcie koszykarki z Półwyspu Iberyjskiego spokojnie kontrolowały przebieg spotkania i ostatecznie zwyciężyły 61:40, pewnie meldując się w ćwierćfinale młodzieżowego EuroBasketu.

Biało-Czerwone tą porażką straciły również szanse na awans do przyszłorocznych mistrzostw świata U19. Na młodzieżowy mundial pojedzie bowiem tylko pięć najlepszych ekip turnieju w Udine. Nie oznacza to jednak, że EuroBasket się dla Polek zakończył. Teraz podopieczne Macieja Gordona czeka walka o miejsca 9.-16., czyli o utrzymanie w dywizji A. Tu będzie już zdecydowanie łatwiej, bowiem do dywizji B spadną tylko trzy najsłabsze zespoły.

Polska - Hiszpania 40:61