Tokio 2020 - Strzelectwo: William Shaner najlepszy w karabinie pneumatycznym, przeciętny występ Tomasza Bartnika

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 25.07.2021, 11:19

W czwartej konkurencji strzeleckiej podczas tokijskich igrzysk swój pierwszy medal zdobyli Amerykanie. Najlepszy w karabinie pneumatycznym okazał się William Shaner. Reprezentant Stanów Zjednoczonych wyprzedził chińskich strzelców Lihao Shenga oraz Haorana Yanga. Jedyny reprezentant Polski Tomasz Bartnik zakończył zmagania na 23. pozycji.

Eliminacje karabinu pneumatycznego padły łupem Chińczyka Haorana Yanga. Yang nie był jedynym zawodnikiem z Państwa Środka, który uplasował się na miejscu premiowanym awansem. Oprócz niego promocję do czołowej ósemki uzyskał Lihao Sheng. Dzięki Williamowi Shanerowi i Lucasowi Kozeniesky'emu równie liczną reprezentację w finale miały Stany Zjednoczone. Przez kwalifikacyjne sito przebrnęli również Słowak Patrik Jany, Węgier Istvan Peni, Rosjanin Vladimir Maslennikov oraz Turek Omer Akgun. Znacznie mniej szczęścia miał Tomasz Bartnik. Polak słabo rozpoczął eliminacje, ale z rundy na rundę prezentował się coraz lepiej. Ostatecznie osiągnął rezultat 625.4 i uplasował się na 23. miejscu. Do ósmego Lihao Shenga, a więc ostatniego zawodnika, który uzyskał kwalifikację, 31-latek stracił 3.8 punktu.

W finale jako pierwszy z marzeniami o zwycięstwie pożegnał się Vladimir Maslennikov. Rosjanin, który pięć lat temu w Rio de Janeiro zdobył brązowy medal, musiał zadowolić się ósmym miejscem. Później z rywalizacji odpadli Słowak Patrik Jany i Amerykanin Lucas Kozeniesky. W decydującym momencie dobrze spisujący się w początkowej fazie rywalizacji Węgier Istvan Peni oddał kilka słabszych strzałów, co zamknęło mu drogę na olimpijskie podium. Blisko medalu był również Omer Akgun, lecz ostatecznie zakończył zmagania na czwartej pozycji. W bratobójczym pojedynku o srebrny medal Lihao Sheng pokonał najlepszego w kwalifikacjach Haorana Yanga. Chińczyk nie dał jednak rady bardzo solidnie prezentującemu się Amerykaninowi Williamowi Shanerowi. Reprezentant Stanów Zjednoczonych zachował nerwy na wodzy i utrzymał przewagę, zdobywając tytuł mistrza olimpijskiego w karabinie pneumatycznym.