Tokio 2020 - Skateboarding: dublet 13-latek!

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 26.07.2021, 06:44

Za nami debiut skaterek na igrzyskach olimpijskich. Pierwszą mistrzynią olimpijską została Momiji Nishiya. Zaledwie 13-letnia Japonka wyprzedziła swoją równolatkę Brazylijkę Rayssę Leal i o trzy lata starszą rodaczkę Funę Nakayamę. Niespodzianką jest brak medalu dla mistrzyni świata i obecność tylko jednej Brazylijki w finale.

Mieliśmy niespodzianki w kwalifikacjach. Przeciętne przejazdy i cztery nieudane tricki wyeliminowały z finału Amerykankę Mariah Duran. Nie uratował jej nawet ostatni trick, oceniony aż na 5,01. W eliminacjach odpadły też dwie Brazylijki. Leticia Bufoni i Pamela Rosa zajęły pechowe 9. i 10. miejsca. Brakowało im not powyżej 3 pkt. Rosa jedną taką miała, ale za to miała też liczoną jedną poniżej 2 pkt. Niespodzianką dnia był występ Chinki Wenhui Zeng. Z łączną notą 12,31 zajęła szóste miejsce w kwalifikacjach. Najlepsze były dwie Japonki. Funa Nakayama uzbierała 15,77 pkt, a Momiji Nishiya 15,40 pkt.

W finale największą sensacją był słaby występ Aori Nishimury. Tylko jeden punktowany trick, kiepskie przejazdy i dopiero ósme miejsce w tych zawodach. Długo prowadziła Roos Zwetsloot z Holandii, ale nie ustała żadnej z czterech ostatnich prób. Swoją dominację w deskorolce potwierdziły najmłodsze zawodniczki. Po bardzo ciekawej, zaciętej rywalizacji po złoto sięgnęła Japonka Momiji Nishiya. Choć ani razu nie przekroczyła pięciu punktów, to była najrówniejsza i łącznie uzbierała 15,26 punktów. Ogólnie stabilność poszczególnych prób była kluczem do zwycięstwa, bo Brazylijka Rayssa Leal, która skończyła ze srebrem, również nie zaprezentowała próby ocenionej na pięć punktów, ale uzbierała ich w sumie 14,64. Dzięki temu minimalnie wyprzedziła drugą z Japonek, która "piątkę" na koncie miała. Funa Nakayama z dorobkiem 14,49 pkt. sięgnęła po brąz. O niespełna punkt medal przegrała 34-letnia amerykańska weteranka Alexis Sablone.