Tokio 2020 - Koszykówka: fenomenalny Luka Doncić, zwycięstwo Hiszpanów z Japonią
FIBA

• Dodał: Filip Munyama
  • Data publikacji: 26.07.2021, 17:15

Za nami drugi dzień z klasyczną odmianą koszykówki na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Show zdecydowanie skradł tego dnia Luka Doncić. Młody Słoweniec poprowadził swoją reprezentację do zwycięstwa nad wicemistrzami świata - Argentyną 118:100, a na swoim koncie zapisał 48 punktów i 11 zbiórek! 26. lipca był także dniem startu turnieju kobiet. Dwa zacięte mecze zakończyły się zwycięstwami Serbek i Hiszpanek.

Turniej mężczyzn

Mecz pomiędzy Słowenią a Argentyną od samego początku w pełni kontrolowany był przez Słoweńców, a właściwie przez Lukę Doncicia. 22-letni gracz Dallas Mavericks rozpoczął spotkanie od trzech celnych trójek i Słowenia po dwóch minutach prowadziła 12:5. W dalszej części połowy Doncić robił po prostu wszystko. Ogrywał rywali tyłem do kosza, rzucał za trzy, zbierał i znajdywał kolegów na otwartych pozycjach, a ci byli również bardzo skuteczni. Pierwsza część gry zakończyła się dla Słoweńców prowadzeniem 62:42, a młody rozgrywający miał do przerwy 31 punktów i osiem zbiórek! W drugiej połowie Słowenia bardzo szybko powiększyła przewagę do 30 punktów, więc czwarta kwarta była już tylko formalnością. Doncić skończył zawody z 48 punktami (2. najlepszy wynik na igrzyskach w historii), 11 zbiórkami, pięcioma asystami i trzema blokami, a cała słoweńska drużyna trafiła aż 16 trójek, przy pięciu rywali. Tym samym mistrzowie Europy bardzo wyraźnie pokazali, że będą się w Tokio liczyć  w walce o najwyższy stopień podium. W następnym spotkaniu Słoweńcy, zmierzą się z Japonią, a Argentyńczycy podejmą Hiszpanów.

W turnieju panów pierwszy mecz rozegrały również drużyny Hiszpanii i Japonii. Z pojedynku zwycięsko wyszli faworyci, czyli Hiszpanie. Kluczem do zwycięstwa ekipy z Półwyspu Iberyjskiego było pięć minut drugiej kwarty, w której Hiszpanie zaliczyli run 22:2. Dzięki temu fragmentowi ekipa Sergio Scariolo schodziła na przerwę do szatni z 20-punktowym zapasem. Japończycy w drugiej połowie walczyli zaciekle, by odrobić straty, ale nie udało im się to i mecz zakończył się wynikiem 88:77. Świetne zawody w barwach Hiszpanii zagrał Ricky Rubio, który zdobył 20 punktów i miał dziewięć asyst. W drużynie gospodarzy na wysokości zadania stanęli, grający na co dzień w NBA, Yuta Watanabe i Rui Hachimura. Ten pierwszy miał 19 punktów i 8 zbiórek, a drugi uzbierał 20 oczek. To było jednak za mało tego dnia na Mistrzów Świata.

Turniej kobiet

Turniej pań zainaugurowały reprezentantki Korei Południowej i Hiszpanii. Mecz Azjatek z Europejkami okazał się niespodziewanie wyrównany. W pierwszych trzech kwartach dość często zmieniało się prowadzenie. W ostatniej, decydującej ćwiartce do głosu doszły jednak faworytki z Hiszpanii i ostatecznie wygrały 73:69. Koreanki mogą być jednak zadowolone ze swojego występu, ponieważ postawiły Hiszpankom zaskakująco trudne warunki. Zwycięstwa reprezentacji Hiszpanii mogłoby jednak nie być, gdyby nie Astou Ndour, która zagrała imponujące spotkanie. Hiszpanka zapisała na swoim koncie 28 punktów i 10 zbiórek. Pod koszem świetna była także Laura Gil, która uzbierała 16 punktów (7/11 z gry) i 14 zbiórek. W ekipie gospodarzy nie do zatrzymania była Leeseul Kang (26 punktów). W następnym spotkaniu Hiszpanki podejmą Serbki, a Koreanki zmierzą się z Kanadyjkami.

Spotkanie reprezentacji Serbii z Kanadą było również bardzo wyrównane. Przez większą część meczu na minimalnym prowadzeniu były jednak Serbki, którym przewodziła Sonja Vasić (16 punktów). Na minutę przed końcem ekipa z Europy prowadziła zaledwie dwoma punktami, ale w najważniejszych momentach zachowała więcej zimnej krwi i zwyciężyła ostatecznie 72:68. Co ciekawe Serbki wygrały, mimo popełnienia aż 28 strat, przy zaledwie 16 stratach Kanadyjek.

Jutro przed nami kontynuacja koszykarskich zmagań na igrzyskach w Tokio. Swoje pierwsze mecze zagrają kobiety z grup B i C.

Korea Południowa - Hiszpania 69:73

Serbia - Kanada 72:68