Tokio 2020 - Siatkówka: premierowy triumf Polaków, Rosjanie lepsi od Amerykanów
Daria Jańczyk

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 26.07.2021, 18:02

W poniedziałek zostały rozegrane spotkania drugiej kolejki fazy grupowej olimpijskiego turnieju siatkarzy. Po emocjonującym meczu pierwszy triumf w Tokio odnieśli Polacy, którzy okazali się lepsi od Włochów (3:0). Dosyć łatwe zwycięstwa odnieśli Irańczycy i Francuzi. Mistrzowie Azji pokonali Wenezuelę 3:0, a ekipa prowadzona przez Laurenta Tillie również w trzech setach wygrała z Tunezją. Pierwszą porażkę w tokijskich zawodach ponieśli reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Mistrzowie olimpijscy z 2008 roku ulegli Rosjanom 1:3. Komplet punktów zainkasowali Japończycy, którzy po wyrównanym starciu zwyciężyli z Kanadą 3:1. W jedynym pięciosetowym meczu dnia Brazylia, która przegrała dwie pierwsze partie z Argentyną, odwróciła losy rywalizacji i wygrała 3:2.

Grupa A

Poniedziałkowe zmagania siatkarzy rozpoczęła konfrontacja Iranu z Wenezuelą. Podopieczni Władimira Alekno, którzy zainaugurowali turniej olimpijski triumfem nad Polską, nie mieli większych problemów z pokonaniem Wenezueli, zwyciężając 3:0. Głównym architektem sukcesu Persów w tym spotkaniu był Amir Ghafour, który zapisał na swoim koncie 16 punktów. W starciu dwóch zespołów, które rozpoczęły igrzyska od pięciosetowych batalii Polacy mierzyli się z Włochami. Polski zespół zagrał bardzo konsekwentnie i zwyciężył 3:0. Relacja z tego spotkania jest dostępna TUTAJ. Po dwóch seriach gier dosyć niespodziewanym liderem grupy A jest reprezentacja Japonii. W sobotę gospodarze pokonali w trzech setach Wenezuelę i poszli za ciosem również w starciu z Kanadą. Zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni nie zraził się porażką w pierwszej partii 23:25, wygrywając kolejne sety do 23, 23 i 20. Prawdziwym sprawdzianem dyspozycji japońskich zawodników będą kolejne mecze z Włochami, Polską oraz Iranem.

Iran - Wenezuela 3:0 (25:17, 25:20, 25:18)
Polska - Włochy 3:0 (25:20, 26:24, 25:20)
Japonia - Kanada 3:1 (23:25, 25:23, 25:23, 25:20)

Grupa B

Hitowym starciem drugiej serii gier w grupie B była konfrontacja Amerykanów z Rosjanami. Potyczka dwóch światowych potęg obfitowała w efektowne akcje oraz długie wymiany. Pierwsze dwie partie rozstrzygnęły się w końcówce i padły łupem podopiecznych Tuomasa Sammelvuo. W trzecim secie zespół z Ameryki Północnej złapał kontakt z rywalami, triumfując 25:21. Natomiast reprezentanci Stanów Zjednoczonych nie potrafili utrzymać dobrej dyspozycji w czwartej odsłonie, którą Rosjanie zwyciężyli 25:23, pieczętując zwycięstwo 3:1. Rosyjska ekipa jako jedyna w tej grupie wygrała dwa pierwsze za trzy punkty, przez co otwiera tabelę. Znacznie mniej emocji przyniosła potyczka Francuzów z Tunezyjczykami. Drużyna z północy Afryki próbowała postawić się Trójkolorowym, ale brakowało jej jakości i ostatecznie przegrała 0:3. W ostatnim spotkaniu dnia Brazylia mierzyła się z Argentyną. Argentyńczycy bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie z wyżej notowanym rywalem. Podopieczni Marcelo Mendeza skrzętnie wykorzystywali błędy przeciwników i po dwóch setach prowadzili 2:0. Canarinhos wrócili do gry, wygrywając dwie kolejne partie i zwycięzcę miał wyłonić tie-break. W decydującej odsłonie Brazylijczycy przegrywali już 9:11, ale odrobili straty i wykorzystując drugą piłkę meczową, wygrali piątego seta 16:14, a cały mecz 3:2.

Stany Zjednoczone - Rosyjski Komitet Olimpijski 1:3 (23:25, 25:27, 25:21, 23:25)
Francja - Tunezja 3:0 (25:21, 25:11, 25:21)

Brazylia - Argentyna 3:2 (19:25, 21:25, 25:16, 25:21, 16:14)