Tokio 2020 - Pływanie: Krzysztof Chmielewski awansował do finału
swimming channel cz/YouTube

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 27.07.2021, 05:21

W finałowej wtorkowej sesji mieliśmy okazję oglądać pierwszego Polaka w sesji finałowej. Krzysztof Chmielewski w eliminacjach zajął 13. miejsce na 200 metrów stylem motylkowym. Walka o medale została rozstrzygnięta w konkurencjach: 200 dowolnym mężczyzn, 100 grzbietowym kobiet i mężczyzn oraz 100 klasycznym kobiet.

Wtorkowe zmagania rozpoczęły półfinały kobiet na 200 metrów stylem dowolnym. Tu obyło się bez większych niespodzianek. Najszybsza była Ariarne Titmus z Australii, a nieco wolniej od niej popłynęły Siobhan Haughey oraz Katie Ledecky. Po raz piąty w finale popłynie Federica Pellegrini. Po kilku minutach oglądaliśmy finał mężczyzn na tym samym dystansie. Niesamowity atak na początku przeprowadził Sunwoo Hwang. Koreańczykowi brakło jednak sił w końcówce. Złoty medal zdobył Tom Dean, a srebro powędrowało w ręce Duncana Scotta. Za dwójką Brytyjczyków uplasował się Brazylijczyk - Fernando Scheffer.

Po rywalizacji w tylu dowolnym przyszedł czas na 100 metrów stylem grzbietowym. Najpierw o medale powalczyły kobiety, a kilka chwil później mężczyźni. W rywalizacji pań bezkonkurencyjna była Kaylee McKeown z Australii, która pobiła Rekord Olimpijski (57,47). Srebrny medal wywalczyła Kylie Masse (Kanada), a brązowy przypadł Regan Smith (USA). U mężczyzn walka była niesamowicie zacięta. Dublet wywalczyli Rosjanie - Jewgienił Ryłow (51,98) oraz Kliment Kolesznikow (52,00). Brązowy medal przypadł mistrzowi z Rio - Ryanowi Murphyemu z USA (52,19).

Ostatnim wtorkowym finałem było 100 metrów stylem klasycznym kobiet. Tam doszło do niemałej sensacji. Co prawda złoty medal, zgodnie z przewidywaniami, trafił do reprezentantki USA, ale to nie faworyzowana Lilly King go zdobyła, a Lydia Jacobie. Jej starsza koleżanka zajęła za to trzecie miejsce, a Amerykanki rozdzieliła Tatiana Schoenmaker z RPA.

Wreszcie rozpoczęła się najbardziej wyczekiwana przez nas konkurencja - półfinały 200 m stylem motylkowym z udziałem Krzysztofa Chmielewskiego. W pierwszym półfinale dwa pierwsze miejsca zajęli: Chad Le Clos oraz Tamas Kenderesi, ale dobrą wiadomością dla Polaka były słabe czasy uzyskane przez zawodników. Drugi półfinał bez problemów wygrał Kristof Milak, a drugie miejsce zajął Leonardo de Deus. Chmielewski ukończył półfinał na 5. miejscu, co przełożyło się na siódmy czas ogółem. Krzysztof Chmielewski awansował do finału rywalizacji na 200 metrów motylkowym. Do rywalizacji o medal Polak przystąpi jutro około 3:49.

W półfinałach rywalizacji na 200 metrów stylem zmiennym kobiet najszybsza okazała się być Kate Douglass. Drugi czas uzyskała Abbie Wood, a trzeci Alex Walsh. Skład finału uzupełnią: Yiting Yu, Yui Ohashi, Sydney Pickrem, Katinka Hosszu oraz Alicia Wilson.