Tokio 2020 - Tenis: zmiana rywali i zwycięstwo polskiego miksta
Carine06/ Wikimiedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 28.07.2021, 11:53

Polski mikst w składzie Iga Świątek, Łukasz Kubot, odniósł zwycięstwo w meczu pierwszej rundy turnieju olimpijskiego. Biało-czerwoni pokonali Fionę Ferro i Pierre-Huguesa Herbert, którzy zastąpili hiszpański duet. Świątek oraz Kubot zwyciężyli 6:3, 7:6(3) i w ćwierćfinale powalczą z mikstem Wiesnina/Karacjew.

Początkowo rywalami polskiej pary mieli być Paula Badosa oraz Pablo Carreno-Busta. 23-latka z powodu udaru słonecznego opuściła kort w środowym meczu singlowym i już wtedy jasne było, że w rywalizacji miksta nie zobaczymy Hiszpanów. Ostatecznie przeciwnikami biało-czerwonych zostali Francuzi, w składzie: Fiona Ferro, Pierre-Hugues Herbert.

Środowa rywalizacja na korcie numer pięć rozpoczęła się od serii wygranych gemów przez serwujących. Zaskakująco to przy podaniu Herberta pojawił się pierwszy breakpoint dla polskiej pary, którego Łukasz Kubot i Iga Świątek zamienili na przełamanie. Od tego momentu biało-czerwony mikst całkowicie przejął inicjatywę na korcie. Nasi reprezentanci przy stanie 5:3 znakomicie radzili sobie z serwisem 30-latka i przypieczętowali pierwszą partię drugim przełamaniem.

Początek drugiej odsłony zdecydowanie należał do serwujących. Dopiero przy stanie 4:3 i serwisie Ferro, polska dwójka doczekała się pierwszej okazji na przełamanie. W głównej mierze dzięki skutecznym returnom Kubota, polski duet wyszedł na prowadzenie 5:3. Niestety w najważniejszym momencie, po raz pierwszy w spotkaniu podanie stracili Polacy. W kolejnym gemie trójkolorowi byli zmuszeni do obrony piłki meczowej, z której wyszli obronną ręką, a po chwili wyrównali stan drugiego seta.

Pomimo, że biało-czerwoni w gemie numer 11. mieli kolejne szansę na zamknięcie spotkania, to losy drugiego seta rozstrzygnął tie-break. W nim polski duet nie miał sobie równych od samego początku. Kubot i Świątek objęli prowadzenie 4:1, a w kolejnej fazie kontrolowali zmagania na korcie. Ostatecznie nasi reprezentanci wygrali 7:3 tę część pojedynku, a zarazem całe spotkanie bez straty seta.

Iga Świątek/Łukasz Kubot (POL) - Fiona Ferro/Pierre-Hugues Herbert (FRA)[Alt] - 6:3, 7:6(3)