Tokio 2020 - Siatkówka plażowa: niespodziewane triumfy Łotyszek i Rosjan

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 28.07.2021, 16:45

Faza grupowa turniejów siatkówki plażowej wchodzi w decydujący etap. Największym zaskoczeniem środowej rywalizacji siatkarek w Shiokaze Park była porażka Brazylijek Any Patrici Silvy i Rebecci Silvy z łotewskim duetem Tina Graudina/Anastasija Kravcenoka. W hitowym starciu męskiego turnieju rosyjski duet  Ilya Leshukov/Konstantin Semenov okazał się lepszy od norweskich mistrzów Europy Andersa Mola i Christiana Soruma.

Turniej kobiet

Po środowych meczach pewne awansu do 1/8 finału mogą być Australijki Mariafe Artacho del Solar i Taliqua Clancy oraz Rosjanki Nadezda Makroguzova i Svetlana Kholomina. Zawodniczki z Antypodów po wyrównanym spotkaniu okazały się lepsze od włoskiego duetu Marta Menegatti/Viktoria Orsi Toth. Z kolei rosyjska para nie dała szans Kubankom Lidianny Echevarria oraz Leili Martinez. Bez gry komplet punktów do swojego dotychczasowego dorobku dopisały Niemki Laura Ludwig i Margareta Kozuch. Siatkarki zza naszej zachodniej granicy otrzymały walkowera za starcie z czeskim duetem Barbora Hermannova/Marketa Slukova, który wycofał się z rywalizacji przez pozytywny wynik testu na COVID-19 Markety Slukovej. W drugim meczu tej grupy para gospodarzy Miki Ishii/Megumi Murakami mierzyła się ze szwajcarskim duetem Tanja Huberli/Nina Betschart. Japonki wygrały pierwszego seta 21:14, jednak w dwóch kolejnych partiach to Szwajcarki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę, zwyciężając 2:1. Tie-breaka potrzeba było również do rozstrzygnięcia rywalizacji Brazylijek Any Patricii Silvy i Rebecci Silvy z Łotyszkami Tiną Graudiną i Anastasija Kravcenoką. Siatkarki z Europy wygrały decydującą odsłonę 15:12 i sprawiły sporą niespodziankę.

Wyniki środowych spotkań turnieju kobiet:

Mariafe Artacho del Solar/Taliqua Clancy (AUS) - Marta Menegatti/Viktoria Orsi Toth (ITA) 2:0 (22:20, 21:19)
Nadezda Makroguzova/Svetlana Kholomina (ROC) - Lidianny Echevarria/Leila Martinez (CUB) 2:0 (21:16, 21:11)
Laura Ludwig/Margareta Kozuch (GER) - Barbora Hermannova/Marketa Slukova (CZE) 2:0 wo.

Miki Ishii/Megumi Murakami (JPN) - Tanja Huberli/Nina Betschart (SUI) 1:2 (21:14, 19:21, 12:15)
Ana Patricia Silva/Rebecca Silva (BRA) - Tina Graudina/Anastasija Kravcenoka (LAT) 1:2 (15:21, 21:12, 12:15)

Turniej mężczyzn

Już przed trzecią kolejką zmagań w grupie A znaliśmy dwie pary, które wywalczyły promocję do 1/8 finału, a więc Norwegowie Anders Mol i Christian Sorum oraz Rosjanie Ilya Leshukov i Konstantin Semenov. Bezpośrednie starcie o pierwsze miejsce stało na wysokim poziomie i zakończyło się triumfem reprezentantów Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 2:0. W drugim meczu tej grupy hiszpański duet Pablo Herrera/Adrian Collado pokonał w dwóch setach Australijczyków Christophera McHugh i Damiena Schumanna. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego zakończyli rywalizację na trzecim miejscu w grupie, a ich bezpośredni awans do 1/8 finału będzie zależny od rozstrzygnięć w innych grupach. O miejsce w najlepszej "16" turnieju mogą być spokojni Amerykanie Jacob Gibb i Tri Bourne oraz katarski duet Cherif Younousse/Ahmed Tijan. Reprezentanci Stanów Zjednoczonych po dwóch wyrównanych setach pokonali Szwajcarów Adriana Heidricha i Mirco Gersona. Z kolei Azjaci okazali się lepsi od Włochów Enrico Rossiego i Adriana Carambuli. W pierwszym secie tego starcia Katarczycy obronili cztery piłki setowe i ostatecznie zwyciężyli 24:22. Druga partia była dużo bardziej jednostronna i zakończyła się triumfem Azjatów 21:13.

Wyniki środowych spotkań turnieju mężczyzn:
Anders Mol/Christian Sorum (NOR) - Ilya Leshukov/Konstantin Semenov (ROC) 0:2 (19:21, 19:21)
Pablo Herrera/Adrian Collado (ESP) - Christopher McHugh/Damien Schumann (AUS) 2:0 (21:16, 21:16)

Jacob Gibb/Tri Bourne (USA) - Adrian Heidrich/Mirco Gerson (SUI) 2:0 (21:19, 23:21)
Cherif Younousse/Ahmed Tijan (QAT) - Enrico Rossi/Adrian Carambula (ITA) 2:0 (24:22, 21:13)