Tokio 2020 - Strzelectwo: czeski dublet w trapie

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 29.07.2021, 15:28

Z pewnością zmagania w trapie mężczyzn rozgrywane podczas igrzysk olimpijskich w Tokio będą świetnie wspominane przez czeskich kibiców, których reprezentanci zajęli w tej konkurencji dwa pierwsze miejsca. Po finałowej rywalizacji pełnej dramaturgii złoty medal wywalczył Jiri Liptak, który był minimalnie lepszy od swojego rodaka Davida Kostelecky'ego. Podium uzupełnił Brytyjczyk Matthew Coward.

Pierwsze miejsce w eliminacjach zajął Czech Jiri Liptak, który zdobył 124 punktów. Jeden punkt mniej wywalczył rodak Liptaka David Kostelecky, a także Brytyjczyk Matthew Coward, Chińczyk Haicheng Yu i Kuwejtczyk Abdulrahman Al Faihan. O szóste miejsce w finale miało powalczyć sześciu zawodników, którzy zakończyli kwalifikacje z rezultatem 122 punktów. W dogrywce Meksykanin Jorge Orozco Diaz okazał się lepszy od Słowaka Erika Vargi, Włocha Mauro de Filippisa, Hiszpana Alberto Fernandeza, Rosjanina Alexeya Alipova oraz Kuwejtczyka Talala Alrashidiego i uzupełnił stawkę finalistów. Dosyć słabo w eliminacjach spisał się obrońca mistrzowskiego tytułu z Rio de Janeiro Josip Glasnović. Chorwacki zawodnik zakończył rywalizację z wynikiem 120 punktów, co pozwoliło mu na zajęcie 22. miejsca.

Od początku finału trwała niezwykle zacięta walka. Bardzo dobrze rywalizację o medale rozpoczął Jorge Orozco Diaz. Meksykanin oddał dziewiętnaście celnych strzałów z rzędu i objął prowadzenie. Po 25 próbach z rywalizacji odpadł reprezentant Kuwejtu Abdulrahman Al Faihan. Niewiele dłużej potrwał finał dla Chińczyka Haichenga Yu, który ostatecznie uplasował się na piątej pozycji. Świetny początek Jorge Orozco Diaza nie zapewnił meksykańskiemu zawodnikowi miejsca na podium. Trzy pudła z rzędu przelały czarę goryczy, pozbawiając Meksykanina medalu. Z kolei solidny i równy poziom Matthew Cowarda pozwolił Brytyjczykowi na zdobycie brązowego krążka. Dwoma ostatnimi zawodnikami, którzy zostali na placu boju byli Czesi Jiri Liptak oraz David Kostelecky. Co prawda przed ostatnimi 10 próbami Kostelecky miał dwa punkty więcej od swojego rodaka, ale roztrwonił przewagę. W 50 strzałach obaj zdobyli po 43 punkty i do wyłonienia mistrza olimpijskiego potrzebna była dogrywka. W niej więcej zimnej krwi zachował Jiri Liptak i to on zdobył złoty medal.