Tokio 2020 - Gimnastyka sportowa: amerykańsko-brazylijski bój o złoto
EBC-EMPRESA BRASIL DE COMUNICAÇÃO/Agência Brasil. Uso sob a Licença Creative Commons Atribuição 3.0 Brasil. CRÉDITO FOTOGRÁFICO OBRIGATÓRIO: FERNANDO FRAZÃO/AGÊNCIA BRASIL

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.07.2021, 16:00

Choć na starcie finału wieloboju zabrakło Simone Biles, złoty medal zawisnął na szyi zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych. Po niezwykle wyrównanej rywalizacji mistrzynią olimpijską została Sunisa Lee, srebro przypadło Brazylijce Rebece Andrade, a brąz reprezentantce Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego – Angelinie Mielnikowej.

W finale wieloboju wystąpiły 24 najlepsze zawodniczki kwalifikacji. Miejsce nieobecnej Simone Biles zajęła jej koleżanka z amerykańskiej  kadry – Jade Carey. Paradoksalnie absencja głównej faworytki do złota sprawiła, że wyrównana walka o olimpijski triumf trwała do samego końca. Przed ostatnią rotacją cztery najlepsze zawodniczki w stawce dzieliło zaledwie pół punktu!

Wymarzony początek w finałowych zmaganiach zaliczyła Rebeca Andrade, która wygrała rywalizację w skoku (15.300). Gimnastyczka z Brazylii świetną dyspozycję zasygnalizowała już w przeprowadzonych kilka dni wcześniej kwalifikacjach, w których uległa jedynie Biles. Niestety, kolejne występy w finałach nie były już tak udane – Brazylijka nie uniknęła błędów i ostatecznie musiała się zadowolić srebrem - to pierwszy medal w tej konkurencji dla ojczyzny Andrade. Minimalnie lepsza w wieloboju okazała się Sunisa Lee. Zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych w finale zaprezentowała najwyżej oceniony układ na poręczach asymetrycznych (15.300), świetnie wypadła również w rywalizacji na równoważni (13.833). Zwyciężyła w wieloboju z łączną notą 57.433, zaledwie o 0.135 pkt. wyższą od rezultatu Andrade.

Brązowy medal przypadł reprezentującej Rosyjski Komitet Olimpijski Angelinie Mielnikowej. Rosjanka zaprezentowała się najrówniej – wszystkie cztery układy kończyła na miejscach 2-4, co w konsekwencji dało łączny wynik 57.199 i miejsce na najniższym stopniu olimpijskiego podium. Po piętach deptała jej 16-letnia koleżanka z kadry Władysława Urazowa. Młodziutka Rosjanka w pięknym stylu wygrała rywalizację na równoważni (14.200), dzięki czemu po trzech rotacjach na chwilę znalazła się w czołowej „trójce” zmagań. Pozostałe występy miała jednak nieco słabsze i ostatecznie ukończyła zawody tuż za podium z wynikiem 56.966.

Gimnastyczki w Tokio powalczą jeszcze w finałach na poszczególnych przyrządach. Zmagania finałowe w czterech konkurencjach zaplanowane są w dniach 1-3 sierpnia.