Tokio 2020 - Tenis: znamy pierwsze finalistki i finalistów!
KeatingMedia.com.au

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 29.07.2021, 16:18

Znamy już pierwszych medalistów turniejów tenisowych, choć zagadką pozostają jeszcze kolory ich medali. Belinda Bencic sprawiła wiele radości Szwajcarom. Za to w męskich deblach nieosiągalne dla rywali okazały się Chorwackie deble. Nie do ruszenia wciąż jest też Novak Djoković.

Najważniejszymi meczami dnia w Ariake Tennis Parku, wyłączając to, że polscy kibice skupieni byli na mikście Świątek/Kubot, który niestety przegrał, były półfinały singla kobiet. Najpierw na kort wyszły Kazaszka Jelena Rybakina i Szwajcarka Belinda Bencic. Po obydwu przez cały mecz było widać stres związany z grą o taką stawkę. Mecz był bardzo nierówny i pełen zwrotów akcji. W pierwszej partii wojnę nerwów wygrała Bencic, triumfując w tiebreaku, ale w drugiej lepiej wyglądała zawodniczka urodzona w Moskwie. W decydującym secie to jednak znów Szwajcarka była górą i ona zagra o złoto. Dużo nerwów było też w drugim półfinale, ale tylko po jednej stronie. Mimo większego doświadczenia i dużo wyższego rankingu Ukrainka Elina Switolina radziła sobie z presją dużo słabiej od Czeszki Markety Vondrousovej. Wygrała tylko cztery gemy i pozostaje jej walka o brąz.

Półfinały odbył się też w deblach i u kobiet szanse na dublet będzie miała Bencic! Razem z Viktoriją Golubic wygrały z najbardziej sensacyjną parą turnieju, czyli Brazylijkami Laurą Pigossi i Luisą Stefani, w dwóch setach. W finale staną naprzeciw głównych faworytek do złota. Są to Czeszki Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova. W czwartek po super tiebreaku wygrały z Rosjankami Weroniką Kudermietową i Jeleną Wiesniną.

U mężczyzn świętują już Chorwaci. Dwie pary z tego bałkańskiego kraju spotkają się w finale. Z jednej strony pojawią się główni faworyci, czyli Nikola Mektić i Mate Pavić, którzy w półfinale poradzili sobie z Amerykanami Austinem Krajickiem i Tennysem Sandgrenem w dwóch setach. Z drugiej staną Marin Cilić i Ivan Dodig, którzy z łatwością rozbili Nowozelandczyków Marcusa Daniella i Michaela Venusa.

W singlu panów odbyły się dopiero ćwierćfinały. Było w nich jedno zaskoczenie. Hiszpan Pablo Carreno Busta w dwóch setach wygrał z wiceliderem rankingu ATP Daniiłem Miedwiediewem. Nie dojdzie więc do rosyjskiego półfinału, na jaki liczyli kibice Sbornej, choć Karen Chaczanow nie zawiódł. Drugi z Rosjan z trudem, w trzech setach, ale wygrał z Francuzem Ugo Humbertem. Na drodze do Złotego Szlema niezatrzymany jest wciąż Novak Djoković. Tym razem Serb nie miał litości dla reprezentanta gospodarzy i brązowego medalisty z Rio Kei Nishikoriego. W pierwszym secie oddał mu dwa gemy, w drugim żadnego. Niewiele więcej problemów sprawił Alexandrowi Zverevowi z Niemiec Jeremy Chardy. Francuz w pierwszym secie próbował nawiązać walkę i przegrał go tylko 4:6, ale w drugim zdołał rozstrzygnąć na swoją korzyść tylko jednego gema.

W mikście też odbyły się ćwierćfinały. Pogromcy Polaków, czyli Jelena Wiesnina i Asłan Karacew, zmierzą się o finał z Novakiem Djokoviciem i Niną Stojanović. Serb, podobnie jak Bencić, ma zatem w Tokio szanse na dublet. W czwartek z łatwością wygrali z Niemcami Laurą Siegemund i Kevinem Krawietzem, tracąc tylko trzy gemy. Trudniejsze spotkania miały miejsce z drugiej strony drabinki. Pewni medalu w grze mieszanej są Rosjanie, bo drugą parą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego w półfinale będą Andriej Rublow i Anastazja Pawliuczenkowa. Po bardzo ciężkim, dwugodzinnym meczu odprawili ostatnią medalową nadzieję gospodarzy, czyli Enę Shibaharę i Bena McLachlana. Nadzieje na medal, mimo niepowodzeń w singlu i w deblu, zachowuje Ashleigh Barty. Australijka w parze z Johnem Peersem wygrała po super tiebreaku z rozstawionymi z "2" Grekami Marią Sakkari i Stefanosem Tsitsipasem.

Wyniki singla kobiet:

Belinda Bencic (SUI) [9] - Jelena Rybakina (KAZ) [15] 7:6(2), 4:6, 6:3
Marketa Vondrousova (CZE) - Elina Switolina (UKR) [4] 6:3, 6:1

Wyniki debla kobiet:

Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (CZE) [1] - Weronika Kudermietowa/Jelena Wiesnina (ROC) 6:3, 3:6, [10:8]
Belinda Bencic/Viktorija Golubic (SUI) - Laura Pigossi/Luisa Stefani (BRA) 7:5, 6:3

Wyniki debla mężczyzn:

Nikola Mektić/Mate Pavić (CRO) [1] - Austin Krajicek/Tennys Sandgren (USA) 6:4, 6:4
Marin Cilić/Ivan Dodig (CRO) - Marcus Daniell/Michael Venus (NZL) 6:2, 6:2

Wyniki singla mężczyzn:

Novak Djoković (SRB) [1] - Kei Nishikori (JPN) 6:2, 6:0
Alexander Zverev (GER) [4] - Jeremy Chardy (FRA) 6:4, 6:1
Karen Chaczanow (ROC) [12] - Ugo Humbert (FRA) [14] 7:6(4), 4:6, 6:3
Pablo Carreno Busta (ESP) [6] - Daniił Miedwiediew (ROC) [2] 6:2, 7:6(5)

Wyniki miksta:

Jelena Wiesnina/Asłan Karacew (ROC) - Iga Świątek/Łukasz Kubot (POL) 6:4, 6:4
Nina Stojanović/Novak Djoković (SRB) - Laura Siegemund/Kevin Krawietz (GER) 6:1, 6:2
Anastazja Pawliuczenkowa/Andriej Rublow (ROC) [4] - Ena Shibahara/Ben McLachlan (JPN) 7:5, 6:7(0), [10:8]
Ashleigh Barty/John Peers (AUS) - Maria Sakkari/Stefanos Tsitsipas (GRE) [2] 6:4, 4:6, [10:6]