Tokio 2020 - Pływanie: świetna Schoenmaker z rekordem świata, Majerski z finałem

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 30.07.2021, 04:56

Za nami kolejna sesja finałowa w pływaniu pod Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio. Jej największym wydarzeniem z pewnością był rekord świata na 200 metrów stylem klasycznym kobiet, pobity przez Tatjanę Schoenmaker. Dobrze także spisali się reprezentanci Polski. Radosław Kawęcki zajął szóste miejsce w finale na 200 metrów stylem grzbietowym. Z kolei Jakub Majerski awansował do ostatecznej rozgrywki na 100 metrów stylem motylkowym. Ta sztuka nie udała się Laurze Bernat na 200 metrów stylem grzbietowym.

Pierwszy komplet medali rozdaną dziś pływaczkom rywalizującym w finale na 200 metrów stylem klasycznym. Tutaj poznaliśmy nową rekordzistkę świata - Tatjanę Schoenmaker. Reprezentantka Republiki Południowej Afryki fantastycznym czasem 2:18,95 poprawiła ośmioletni rekord Rikke Moller Pedersen (2:19,11 podczas mistrzostw świata w Barcelonie). Pozostałe miejsca na podium uzupełniły Amerykanki. Srebro powędrowało do Lilly King, a brąz do Annie Lazor. W następnym finale na 200 metrów stylem grzbietowym szóstą lokatę zajął Radosław Kawęcki, któremu bardzo ciężko było walczyć o medale. Złoty medal pewnie wywalczył Jewgienij Ryłow, który rezultatem 1:53,27 pobił rekord olimpijski. Dla Rosjanina jest już to drugi złoty medal w Tokio. Srebro z prawie sekundą straty zdobył Ryan Murphy, a najniższy stopień podium zajął Luke Greenbank. Więcej o wyścigu Kawęckiego można przeczytać tutaj.

Przedostatnim finałem dzisiejszego dnia był ten na 100 metrów stylem dowolnym kobiet. W tym wyścigu o złoto walka rozgrywała się pomiędzy Emmą McKeon a Siobhan Bernadettą Haughey. Ostatecznie to Australijka, dzięki wynikowi 51,96 pobiła rekord olimpijski i zawiesiła na swojej szyi złoty medal, a reprezentantka Hongkongu musiała zadowolić się srebrnym medalem. Na najniższym stopniu podium uplasowała się rodaczka McKeon - Kate Campbell. W ostatnim finale rywalizowali mężczyźni na 200 metrów stylem zmiennym. Tutaj złoty medal powędrował do Schun Wanga, który o złoto walczył z Duncanem Scottem, ale lepszy był Chińczyk o 0,28 sekundy. Z kolei brązowy medal zdobył Jeremy Desplanches.

Podczas dzisiejszej sesji odbyły się także dwie sesje półfinałowe, na 100 metrów stylem motylkowym mężczyzn i 200 metrów stylem grzbietowym kobiet. W obu seriach o awans do finału walczyli nasi reprezentanci. Najpierw Jakub Majerski bardzo dobrze się zaprezentował i z siódmym czasem (51,24 s) awansował do ostatecznej rozgrywki. Najlepszy wynik (49,71 s) uzyskał Caeleb Dressel, który tym samym odzyskał rekord olimpijski, zabrany mu chwilę wcześniej przez Kristofa Milaka. Z kolei u kobiet na 200 metrów stylem grzbietowym mieliśmy okazję oglądać Laurę Bernat. Młoda Polka ostatecznie miała 14. czas półfinałów i nie udało jej się awansować do finału. Jednak i tak jej występ w igrzyskach można uznać za sukces.