Tokio 2020 – Skoki na trampolinie: dublet Chinek, legenda poza podium
Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 30.07.2021, 09:22

Rywalizacja w skokach na trampolinie kobiet zakończyła się chińskim dubletem. Po złoto sięgnęła Xueying Zhu, która pokonała bardziej doświadczoną i utytułowaną koleżankę z reprezentacji Lingling Liu. Brąz dla Brytyjki Bryony Page. Tuż za podium zmagania ukończyła dwukrotna mistrzyni olimpijska Rosannagh MacLennan z Kanady.

Walkę o olimpijskie medale w skokach na trampolinie stoczyły cztery zawodniczki. Już w kwalifikacjach było widać, że najlepiej dysponowane w Tokio są reprezentantki Państwa Środka. W eliminacjach triumfowała Lingling Liu – mistrzyni świata z 2014 roku – przed  Xueying Zhu, a za dwiema Chinkami uplasowały się Brytyjka Bryony Page i Kanadyjka Rosannagh MacLennan. Pozostałe gimnastyczki w stawce prezentowały nieznacznie niższy poziom, a przykrą niespodziankę miejscowym kibicom sprawiła aktualna mistrzyni świata – Hikaru Mori. Japonka w kwalifikacjach była dopiero 13. i nie awansowała do ścisłego finału. Na drugim biegunie znalazła się Meksykanka Dafne Navarro Loza, która wykorzystała potknięcia rywalek i jako pierwsza w historii reprezentantka swojego kraju wystąpiła w olimpijskim finale (8. miejsce w kwalifikacjach).

Finał zgodnie z przewidywaniami toczył się pod dyktando Chinek. Liu i Zhu wykonały najtrudniejsze technicznie układy w stawce i między sobą rozstrzygnęły kwestię złotego medalu. Ostatecznie lepsza okazała się Xueying Zhu, która triumfowała z wynikiem 56.635. Liu za swój występ otrzymała ocenę niższą o niespełna 0.3 pkt. Tym samym Zhu – młodzieżowa mistrzyni olimpijska z Nankinu z 2014 roku – powtórzyła olimpijski sukces w „dorosłych” igrzyskach.

Walkę o brązowy krążek stoczyły mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Rio – Kanadyjka MacLennan i Brytyjka Page. Gimnastyczka z kraju Klonowego Liścia to legenda trampoliny i jedyna zawodniczka w historii, która ma na koncie dwa tytuły mistrzyni olimpijskiej. MacLennan triumfowała w Londynie i w Rio i marzyła o trzecim olimpijskim triumfie z rzędu. Tym razem jednak rywalki były lepsze. Kanadyjka uległa nie tylko Chinkom, ale także Bryony Page, która za swój układ finałowy otrzymała notę 55.735. MacLennan ukończyła zmagania tuż za podium z wynikiem 55.460, a Brytyjka może cieszyć się ze zdobycia brązowego medalu.

Jutro w Tokio do rywalizacji o medale na trampolinie przystąpią mężczyźni.