Tokio 2020 - Łucznictwo: San An zgarnia trzecie złoto!
youtube.com

• Data publikacji: 30.07.2021, 10:30

Po czterech dniach zmagań indywidualnych poznaliśmy mistrzyni olimpijską w łucznictwie. Obyło się bez niespodzianek - zwyciężyła Koreanka San An, dla której to już trzecie złoto w Tokio! Młoda, ledwie dwudziestoletnia zawodniczka w finale pokonała Rosjankę Elenę Osipovą. W pojedynku o brązowy medal zmierzyły się Mackenzie Brown z USA, oraz Lucilla Boari z Włoch (pogromczyni Sylwii Zyzańskiej z fazy 1/32).

Dzisiejszy dzień na torze łuczniczym przyniósł wiele emocji. Obie finalistki prezentowały rewelacyjną dyspozycję i trudno jest się dziwić, że to one walczyły o złoto. Jeśli chodzi o młodziutką Koreankę An - pokonała ona dziś najpierw Japonkę Hayakawe 6:4, następnie w ćwierćfinale zdeklasowała Hinduskę Kumari (6:0), by wejść do finału po niesamowicie emocjonującym pojedynku z Amerykanką Mackenzie Brown, w którym wygrała 6:5 po dogrywce. Droga Osipovej również nie była usłana różami, pomimo to Rosjanka straciła w trzech meczach zaledwie jeden punkt! W 1/8 pokonała Brytyjkę Pitman (6:0), w ćwierćfinale zwyciężyła z Koreanką Kang (7:1), a w półfinale zdominowała Włoszkę Boari (6:0).

Przechodząc do wielkiego finału - w pierwszym secie mogliśmy doświadczyć geniuszu młodej Koreanki i waleczności Rosjanki. Wynik 28:28 mówi sam za siebie. Drugi set? Poezja w wykonaniu obu zawodniczek. Idealna runda w wykonaniu An i minimalna pomyłka Osipovej dały wynik 30:29. Po pięciu dziesiątkach z rzędu ustrzelonych przez An przyszedł mały kryzys w secie trzecim. Perfekcyjnie wykorzystała go Rosjanka i wyrównała stan pojedynku na 3:3. Czwarty set przebiegał pod dyktando Osipovej, która wygrała go 29:27 i była już ledwie trzy dobre strzały od złota olimpijskiego! Kibice mogli jednak delektować się dalej pojedynkiem! Koreanka pomimo młodego wieku, pokazała duże opanowanie i wygrała ostatniego seta, doprowadzając do remisu 5:5 i dogrywki. W niej An ustrzeliła dziesiątkę, nakładając ogromną presję na Rosjankę. Ta jej nie udźwignęła i strzeliła zaledwie ósemkę. Trzecie złoto zawiśnie na szyi San An!

W meczu o brązowy medal spotkały się Amerykanka Mackenzie i Włoszka Boari. Drugą z nich pamiętamy doskonale, gdyż wyeliminowała ona Sylwię Zyzańską w 1/32 finału i później pewnym krokiem ruszyła do strefy medalowej. Pierwszy set w tym pojedynku okazał się remisowy. Obie zawodniczki ustrzeliły 28 punktów i dało to zapowiedź, jak bardzo wyrównane będzie to starcie. W drugim secie 29:28 triumfowała Boari. Włoszka kontynuowała rewelacyjne strzelanie także w trzecim secie, wychodząc na prowadzenie 5:1. Jedyny raz w meczu pomyliła się w drugiej strzale czwartego seta, trafiając "7". W pozostałych strzałach trafiła w 10-tki zwyciężając ostatecznie 7:1. Brązowy medal zawisnął na szyi Lucilli Boari!