Tokio 2020 - Strzelectwo: zwycięstwo rosyjskiej dominatorki w pistolecie sportowym

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 30.07.2021, 10:52

Już trzy medale podczas trwających igrzysk olimpijskich w Tokio wywalczyła Witalina Batsaraszkina. Do złota w rywalizacji indywidualnej i srebra w mikście w pistolecie pneumatycznym Rosjanka dołożyła triumf w pistolecie sportowym. Po emocjonującej końcówce zawodniczka urodzona w Omsku pokonała Koreankę Minjung Kim. Trzecie miejsce zajęła Chinka Jiaruixuan Xiao. Reprezentantka Polski Klaudia Breś uplasowała się na 24. pozycji.

Eliminacje pistoletu sportowego rozpoczęły zmagania w części precyzyjnej, w której bardzo dobrze spisała się Serbka Zorana Arunović. Zawodniczka z Bałkanów uzyskała 296 punktów i przewodziła stawce, wyprzedzając Greczynkę Annę Korakaki i Bułgarkę Antoanetę Kostadinową. Bardzo słabo eliminacje rozpoczęła Klaudia Breś. Polka popełniła wiele błędów i na półmetku rywalizacji traciła do liderującej Serbki aż 11 punktów. Nasza reprezentantka zaprezentowała się nieco lepiej w próbie szybkościowej, w której zdobyła 293 "oczka", co uplasowało ją na 24. pozycji. Dramat w drugiej części kwalifikacji przeżyła Zorana Arunović, która wskutek słabszej postawy uplasowała się na 9. miejscu, które nie dało jej awansu do finału. Najlepsza w eliminacjach okazała się Bułgarka Antoaneta Kostadinowa. Drugie miejsce zajęła Chinka Jiaruixuan Xiao, a na trzeciej pozycji uplasowała się Rosjanka Witalina Batsaraszkina. Poza tą trójką promocję do rywalizacji o medale zdobyły reprezentantki Tajwanu Chia-Ying Wu i Chia Chen Tien, Greczynka Anna Korakaki, Koreanka Minjung Kim oraz Doreen Vennekamp. Niemka osiągnęła w próbie szybkościowej znakomity rezultat 299 punktów i wywalczyła awans do finału, chociaż po części precyzyjnej zajmowała dopiero 32. miejsce.

Finał pistoletu sportowego na pewno nie będzie dobrze wspominany przez reprezentantkę Tajwanu Chia Chen Tien, która jako pierwsza odpadła z walki o medale. Po fantastycznej pogoni w eliminacjach dosyć szybko z finałem pożegnała się także Niemka Doreen Vennekamp. Na szóstym miejscu zmagania zakończyła triumfatorka z Rio de Janeiro Greczynka Anna Korakaki. Po niej odpadła druga strzelczyni z Tajwanu Chia-Ying Wu. Bezpośrednia walka o medale w pistolecie sportowym była niezwykle zacięta. Do wyłonienia brązowej medalistki potrzeba było dogrywki pomiędzy Chinką Jiaruixuan Xiao a zwyciężczynią kwalifikacji Bułgarką Antoanetą Kostadinową. Lepszą celność w dodatkowej rundzie zaprezentowała Azjatka i to ona uplasowała się na najniższym stopniu podium. W grze o złoto pozostały Rosjanka Witalina Batsaraszkina oraz Koreanka Minjung Kim. W 50 strzałach obie zawodniczki zdobyły 38 punktów i o mistrzostwie olimpijskim zadecydowała dogrywka. W niej więcej zimnej krwi zachowała reprezentantka Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, zdobywając złoty medal. Dla 24-latki to trzeci krążek wywalczony podczas tokijskich igrzysk, ponieważ wcześniej triumfowała indywidualnie w pistolecie pneumatycznym, a razem z Artemem Czernousowem zajęła drugie miejsce w mikście pistoletu pneumatycznego.

Wyniki pistoletu sportowego kobiet:
1. Witalina Batsaraszkina (ROC)
2. Minjung Kim (KOR)