Tokio 2020 - Lekkoatletyka: zrobili to! Złoty medal sztafety mieszanej 4x400 m

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 31.07.2021, 14:40

Polska sztafeta mieszana w składzie Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic oraz Kajetan Duszyński zostali złotymi  medalistami igrzysk olimpijskich w Tokio. W finałowym biegu finiszowali na pierwszej pozycji z czasem 3:09.87 z olimpijskim rekordem . Medale zostaną również przyznane Dariuszowi Kowalukowi, Małgorzacie Hołub-Kowalik oraz Idze Baumgart-Witan, którzy brali udział w półfinałowym biegu sztafety 4x400 m.

Wiele kontrowersji powstało jeszcze przed startem finałowego biegu. Ekipy amerykańska oraz dominikańska początkowo zostały zdyskwalifikowane za podanie pałeczki w biegach półfinałowych w innej strefie niż wyznaczone pole do zmian. Protesty obu drużyn zostały rozpatrzone pozytywnie i sztafety zostały włączone do finałowego biegu. Poszkodowani w tej sytuacji zostali Niemcy i Hiszpanie, którzy wskutek dyskwalifikacji zostali dołączeni do finału na podstawie wcześniej uzyskanych czasów. Obie ekipy zgłosiły kontr protesty, lecz tylko Niemców został rozpatrzony z pozytywnym skutkiem. Tym samym w finałowym starciu znalazło się nie osiem, lecz dziewięć ekip.

Polacy zostali rozstawieni na torze numer pięć. Naszymi sąsiadami byli Amerykanie i zawodnicy z Dominikany, czyli najgroźniejsi rywale do medalu. Sztafetę rozpoczął Karol Zalewski, który zamienił Dariusza Kowaluka. Rozpoczął bardzo mocno i oddał pałeczkę Natalii Kaczmarek na trzeciej pozycji.
Po zbiegnięciu do pierwszego toru prowadziła Holandia przed Dominikaną i Polską. Natalia bardzo dobrze finiszowała na ostatniej prostej i wyprowadziła naszą sztafetę na drugą lokatę. Justyna walczyła ramię w ramię z Femke Bol i niestety oddała jedną pozycję. Na ostatnią zmianę wybiegł Kajetan Duszyński tuż za Holendrem i Dominikańczykiem. Już na wirażu Polak zaczął genialnie finiszować i wyprzedził rywala z Dominikany. Na ostatnich 100 metrach dokonał czegoś niemożliwego i nie dał szans swoim rywalom, przecinając jako pierwszy linię mety, zdobywając złoty medal. Jest to pierwszy krążek dla Polski w biegach na igrzyskach olimpijskich od 41 lat. W Moskwie w 1980 roku złoty medal zdobył Bronisław Malinowski na 3000 m z przeszkodami.