Tokio 2020 - Strzelectwo: pierwsze strzeleckie złoto Szwajcarii, Polka poza finałem

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 31.07.2021, 16:21

Kolejna konkurencja strzelecka na tokijskich igrzyskach została rozstrzygnięta. W karabinie dowolnym kobiet zwyciężyła Szwajcarka Nina Christen. Srebrny medal wywalczyła Rosjanka Julia Zykowa, a na najniższym stopniu podium uplasowała się jej rodaczka Julia Karimowa. Jedyna reprezentantka Polski Aneta Stankiewicz nie przebrnęła eliminacji i zakończyła zmagania na 16. miejscu.

Kwalifikacje w karabinie dowolnym miały wyłonić osiem zawodniczek, które w stanęłyby do walki o medale. Po niezbyt udanym występie w karabinie pneumatycznym spore nadzieje związane z rywalizacją w trzech postawach miała Aneta Stankiewicz. Nasza reprezentantka kiepsko rozpoczęła eliminacje, zdobywając w postawie klęczącej 389 punktów. W znacznie lepszym nastroju po pierwszej z trzech postaw była Serbka Andrea Arsović, która otworzyła zmagania znakomitym wynikiem 396 "oczek". W czołówce znajdowały się również Rosjanki Julia Zykowa i Julia Karimowa oraz Amerykanka Saden Maddalena. Wszystkie trzy zdobyły po 394 punktów. W postawie leżącej Zykowa i Maddalena potwierdziły swoją klasę, uzyskując wynik bliski ideału, a więc 399 punktów. W drugiej postawie z bardzo dobrej strony spisała się również Polka, która w jednej z serii uzyskała 100 punktów, zaliczając ostatecznie 394 udane strzały. To pozwoliło jej na przesunięcie się w klasyfikacji w okolice 12. miejsca. Nadzieje na uzyskanie promocji do finału prysły po strzelaniu w pozycji stojącej, w której Polka zdobyła 384 punkty. Biało-Czerwona zakończyła eliminacje na 16. pozycji, zdobywając 1167 punktów. Do miejsca gwarantującego awans do finału wrocławiance zabrakło czterech "oczek". Najlepszą zawodniczką kwalifikacji była Rosjanka Julia Zykowa, która wyprzedziła Amerykankę Saden Maddalenę i Niemkę Jolyn Beer. W najlepszej ósemce znalazły się także Norweżka Jeanette Duestad, Słowenka Ziva Dvorsak, Serbka Andrea Arsović, Szwajcarka Nina Christen oraz Rosjanka Julia Karimowa.

Triumfatorka eliminacji Julia Zykowa świetnie rozpoczęła również zmagania w finale. Rosjanka uzyskała w postawie klęczącej 154.5 punktu i objęła prowadzenie. W postawie leżącej świetnie zaprezentowała się Norweżka Jeanette Duestad, która zdobyła 158 punktów, jednak reprezentantka Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego utrzymała pozycję liderki. Po dwóch strzałach w postawie stojącej z walką o medale pożegnały się Serbka Andrea Arsović i Słowenka Ziva Dvorsak. Później z rywalizacji odpadły Niemka Jolyn Beer i Amerykanka Saden Maddalena. Przez strzał w 8.6 punktu miejsce tuż za podium zajęła Norweżka Jeanette Duestad. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Rosjanka Julia Karimowa. W decydującym momencie kilka słabszych prób przytrafiło się Julii Zykowej. Kłopoty najlepszej zawodniczki eliminacji wykorzystała Szwajcarka Nina Christen, która ostatecznie zdobyła złoty medal, pierwszy złoty krążek dla Helwetów podczas tokijskich igrzysk.