Tokio 2020 – Rugby 7: reprezentantki Nowej Zelandii ze złotym medalem!
Henning Schlottmann/Wikimedia Commons

• Dodał: Patryk Pyszka
  • Data publikacji: 31.07.2021, 11:42

Reprezentantki Nowej Zelandii zostały złotymi medalistkami igrzysk olimpijskich w siedmioosobowym rugby kobiet, w finale pokonały Francuzki, które dopisały do swojego dorobku srebrny krążek. Brąz wywalczyła reprezentacja Fidżi. Pięć lat temu w Rio triumfowały Australijki. Dzisiejszy dzień przyniósł też rozstrzygnięcia dalszych miejsc w turnieju.

W spotkaniu o jedenaste miejsce na turnieju w Tokio Brazylijki nieoczekiwanie pokonały Japonki (21:12). Kanada wygrała z Kenią 24:10 i zapewniła sobie dziewiątą pozycję.

W rywalizacji o miejsca 5-8 Amerykanki okazały się lepsze od Chinek, a Australijki zdecydowanie pokonały Rosjanki. Reprezentantki Australii zmierzyły się z Amerykankami w spotkaniu o piąte miejsce i wygrały. Siódma pozycja przypadła reprezentacji Chin, która uporała się z Rosyjskim Komitetem Olimpijskim.

Wyniki meczów o 5. miejsce:

Chiny – USA 14:33

ROC – Australia 5:37

Chiny – ROC 22:10

USA – Australia 7:17

Tymczasem w półfinałach głowni kandydaci do złota spełnili oczekiwania. Nowa Zelandia pokonała Fidżi 22:17 po dogrywce, a Francja okazała się lepsza od Wielkiej Brytanii (26:19)

Finał i mecz o 3. miejsce:

W meczu o trzecią pozycję lepsze okazały się reprezentantki Fidżi, które pokonały Brytyjki 21:12. W pojedynku o brązowy medal wyróżniała się Aloesi Nakoci – zdobyła 10 punktów za dwa przyłożenia. To nie pierwszy sukces Fidżi na turnieju w Tokio, bo kilka dni wcześniej męska reprezentacja obroniła tytuł sprzed pięciu lat i wywalczyła złoty medal.

Z kolei w wielkim finale Nowa Zelandia ograła Francję i została mistrzem olimpijskim w siedmioosobowym rugby kobiet. Już pierwsza połowa toczyła się na warunkach głównych faworytek do zdobycia medalu ze złotego kruszcu, co potwierdzała bezpieczna przewaga wypracowana przed przerwą, bo prowadziły aż 19:5. W barwach reprezentacji Nowej Zelandii błyszczała Tyla Nathan-Wong, która zdobyła aż jedenaście punktów w tym spotkaniu (1x przyłożenie, 3x podwyższenie). Wcześniej Nowa Zelandia zwyciężała z takimi przeciwniczkami jak: Rosjanki (ćwierćfinał) czy reprezentantki Fidżi (półfinał). W grupie podopieczne Seana Horana także zanotowały komplet zwycięstw, a więc zakończyły ten turniej bez przegranej. Ostatecznie Nowozelandki w finale pokonały Francuzki 26:12 i zostały mistrzyniami olimpijskimi.