Tokio 2020 - Łucznictwo: młody Turek niespodziewanym mistrzem olimpijskim

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 31.07.2021, 14:00

22-letni Turek Mete Gazoz wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego w turnieju indywidualnym mężczyzn. W finale pokonał Włocha Mauro Nespoliego 6:4. Na najniższym stopniu podium stanął Japończyk Takaharu Furukawa.

Mete Gazoz w tym sezonie prezentuje wyśmienitą formę, ale nie był wymieniany w pierwszym szeregu faworytów do złota. Na igrzyska w Tokio zakwalifikował się podczas europejskiego turnieju kwalifikacyjnego w Antalyi, gdzie w decydującym pojedynku pokonał Polaka Kacpra Sierakowskiego. Po drodze do wielkiego finału zawodów olimpijskich pokonał nie byle kogo. Najpierw w 1/8 wygrał z Taylerem Worthem (Australia) 7:1. W ćwierćfinale sprawił bardzo dużą niespodziankę, eliminując brązowego medalistę z Rio de Janeiro Amrykanina Brady'ego Elissona. Półfinałową potyczkę stoczył natomiast z Japończykiem Takaharu Furukawą, któremu oddał tylko trzy punkty.

Jego finałowym rywalem był Włoch Mauro Nespoli. Zawodnik z Półwyspu Apenińskiego wyeliminował m.in. Niemca Floriana Unruha w ćwierćfinale, a w 1/2 finału 6:2 rozprawił się z Chin-Chun Tangiem (Tajwan). Finał był bardzo wyrównany. Po czterech setach mieliśmy remis 4:4, ale fantastyczna seria 29 punktów Turka przechyliła szalę zwycięstwa na jego korzyść i mógł cieszyć się ze złotego medalu. Nespoli zdobył swój trzeci olimpijski medal, ale pierwszy indywidualnie. W pojedynku o brąz reprezentant gospodarzy Furukawa 7:3 pokonał Chin-Chun Tanga z Tajwanu.