PKO Ekstraklasa: wielkie emocje w Radomiu. Zwycięstwo beniaminka nad Legią i trzy czerwone kartki
Radomiak.eu/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 31.07.2021, 22:08

Po emocjonującym spotkaniu Radomiak Radom pokonał Legię Warszawa 3:1. Bramki dla gospodarzy strzelali Mateusz Radecki, Karol Angielski i Dominik Sokół, a honorowym trafieniem dla gości popisał się Maik Nawrocki. W meczu obejrzeliśmy aż trzy czerwone kartki.

W ramach 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy, naprzeciwko siebie stanęły beniaminek rozgrywek Radomiak Radom oraz mistrz Polski Legia Warszawa. W pierwszej serii gier Zieloni zremisowali z Lechem Poznań 0:0, podczas gdy Wojskowi dopisali sobie trzy punkty po wygranym 1:0 pojedynku z Wisłą Płock. Legia przystąpiła do dzisiejszego spotkania w nieco bardziej rezerwowym składzie, co spowodowane było środowym meczem eliminacji do Ligi Mistrzów z Dinamo Zagrzeb. Taki obrót spraw to niewątpliwa szansa dla Radomiaka, dla którego dzisiejsze spotkanie było pierwszym starciem w roli gospodarza w Ekstraklasie od 36 lat.

Pierwsze kilkanaście minut to bardzo wyrównana gra obydwu zespołów. Radomiak podszedł do mistrza Polski bez kompleksów i jako pierwszy stworzył sobie dogodną sytuację do objęcia prowadzenia. W 13. minucie głową uderzał Leandro, lecz strzał jedynie obił słupek bramki strzeżonej przez Kacpra Tobiasza. Na odpowiedź gości nie trzeba było długo czekać. Kilka minut później Muci posłał dobrą piłkę do Luquinhasa, ale jego uderzenie pewnie obronił Filip Majchrowicz. W 25. minucie wymuszoną zmianę przeprowadzić musieli gospodarze. Urazu doznał Goncalo Silva, a w jego miejsce na boisku pojawił się Raphael Rossi. Po chwili w starciu z Nascimento ucierpiał Joel Abu Hanna i na moment stracił przytomność. Izraelczyk powrócił do gry, jednak po kilkunastu minutach zgłosił konieczność przeprowadzenia zmiany. Na placu gry zastąpił go Filip Mladenović. W końcówce oglądaliśmy sytuacje podbramkowe po obydwu stronach, jednak żadna z nich nie była na tyle groźna, by otworzyć wynik spotkania. Do przerwy nie zobaczyliśmy w Radomiu bramek, choć każda z ekip miała swoje sytuacje, a Radomiak nie dał zdominować się mistrzowi Polski.

Wyraźnie niezadowolony z przebiegu pierwszej połowy Czesław Michniewicz postanowił przeprowadzić w przerwie dwie zmiany. Na boisku pojawili się Josip Juranović oraz Josue. Rozpoczęcie drugich 45 minut należało jednak do gospodarzy. W 46. minucie lewą stroną boiska ruszył Radomiak. Akcja zakończyła się strzałem Mateusza Radeckiego, który umieścił piłkę w siatce. W Radomiu sensacyjne 1:0 dla Zielonych. Legia momentalnie ruszyła do ataku, jednak popełniane błędy sprawiały, że Radomiak raz po raz ruszał z kolejną kontrą. Szkoleniowiec Wojskowych zdecydował się na następne roszady. Na plac gry wprowadzeni zostali Mahir Emreli oraz Rafael Lopes. W okolicach 65. minuty sędzia Przybył przerwał nagle grę i podbiegł do monitora zawiadomiony przez wóz VAR o niesportowym zachowaniu Filipa Mladenovicia przy starciu z Damianem Jakubikiem. Po analizie, arbiter ukarał żółtą kartką piłkarza Radomiaka oraz czerwoną gracza Legii. Od 67. minuty mistrz Polski musiał radzić sobie w dziesiątkę. Gospodarze, pomimo prowadzenia, nie zamierzali zamykać się w defensywie. W 80. minucie na uderzenie z linii pola karnego zdecydował się Karol Angielski i piłka po raz drugi wylądowała w siatce bramki Legii. Odpowiedź była jednak błyskawiczna. Już minutę później zamieszanie w polu karnym Radomiaka wykorzystał Maik Nawrocki. 2:1. W Radomiu mieliśmy bardzo emocjonującą końcówkę i to nie tylko z powodów sportowych. Faul na jednym z zawodników gospodarzy wywołał wzrost napięcia, które zakończyło się czerwonymi kartkami dla Felipe Nascimento i Josue oraz żółtą kartką dla Bartosza Slisza. Od 87. minuty Legia grała już w dziewięciu, a Radomiak w dziesięciu. Końcówka spotkania ponownie należała do Radomiaka, który przeprowadzał atak za atakiem. Wytrwałość się opłaciła. W szóstej minucie doliczonego czasu gry wynik na 3:1 ustanowił wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Dominik Sokół. Drużyna z Radomia sensacyjnie pokonała Legię Warszawa w pierwszym od 36 lat domowym spotkaniu w Ekstraklasie.

Radomiak Radom - Legia Warszawa 3:1 (0:0)

Bramki: 46' Radecki, 80' Angielski, 81' Nawrocki, 90+6 Sokół

Radomiak: Majchrowicz - Abramowicz, Cichocki, Silva (25' Rossi), Jakubik - Nascimento, Kaput - Leandro, Radecki (85' Karwot), Rondon (85' Kozak) - Angielski (89' Sokół)

Legia: Tobiasz - Nawrocki, Wieteska, Rose - Abu Hanna (39' Mladenović), Slisz, Martins (46' Josue), Skibicki (46' Juranović) - Luquinhas (57' Emreli), Pehhart, Muci (57' Lopes)

Żółte kartki: 7' Rondon, 26' Nascimento, 56' Muci, 67' Jakubik, 69' Leandro, 84' Slisz, 90' Wieteska

Czerwone kartki: 67' Mladenović, 84' Nascimento, 87' Josue

Sędzia: Jarosław Przybył