Tokio 2020 - Kolarstwo BMX: niespodzianka w zawodach kobiet

• Data publikacji: 01.08.2021, 09:33

Specjaliści od BMX Freestyle Park po raz pierwszy w historii walczyli o olimpijskie medale. Po zwycięstwa sięgnęli Brytyjka Charlotte Worthington i Australijczyk Logan Martin.

W finale wystartowało dziewięć zawodniczek i dziewięciu zawodników, którzy mieli do wykonania dwa przejazdy. Lepszy z nich liczył się do klasyfikacji końcowej. Faworytką do wygrania zmagań kobiet była Hannah Roberts. Amerykanka dzień przed finałem wygrała rundę rozstawną. W zawodach, których stawką było olimpijskie złoto, prowadziła po pierwszym przejeździe. Uzyskała w nim wynik 96,10, jako jedyna miała notę ponad 90 punktów. W drugim przejeździe zaatakowała Charlotte Worthington. Reprezentantka Wielkiej Brytanii otrzymała notę 97,50 i wyprzedziła Roberts, która w drugiej części zawodów pojechała bardzo słabo - 28,40. To Worthington została pierwszą w historii mistrzynią olimpijską. Brąz wywalczyła Nikita Ducarroz ze Szwajcarii z rezultatem 89,20 z pierwszej próby.

W zawodach mężczyzn najlepiej oceniony przez sędziów był pierwszy przejazd Logana Martina. Australijczyk uzyskał wynik 93,30 i w przeciwieństwie do zmagań kobiet, główny faworyt został mistrzem olimpijskim. W drugiej części finału trzech innych zawodników osiągnęło rezultat ponad 90 punktów, ale żaden z nich nie wyprzedził lidera. Byli to: Wenezuelczyk Daniel Dhers (92,05), Brytyjczyk Declan Brooks (90,80) i Kostarykańczyk Kenneth Tencio Esquivel (90,50).

6. Lara Lessmann (Niemcy) 79,60
7. Minato Oike (Japonia) 75,40