Tokio 2020 - Tenis ziemny: Zverev rozbił Chaczanowa w finale olimpijskim

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 01.08.2021, 11:46

Najpierw powstrzymał głównego faworyta do olimpijskiego złota Novaka Djokovicia, teraz w meczu o złoto rozbił Karena Chaczanowa. Alexander Zverev zdobył olimpijskie złoto w singlu mężczyzn.

Po mistrzostwo olimpijskie do Tokio przyjechał Novak Djoković, dla którego był to krok do słynnego „Złotego Szlema”, czyli wygrania w jednym roku wszystkich turniejów Wielkiego Szlema oraz igrzysk olimpijskich. Na drodze do tego sukcesu Serb został jednak zatrzymany przez Alexandra Zvereva, który w drodze do finału pokonał też Yen-hsun Lu, Daniela Galana, Nikoloza Bazilaszwili oraz Jeremy’ego Chardy. W finale Niemiec miał się zmierzyć z Karenem Chaczanowem. Rosjanin na drodze do finału ogrywał kolejno Yoshihiro Nishiokę, Jamesa Duckwortha, Diego Schwartzmanna, Ugo Humberta oraz w półfinale Hiszpana Pablo Carreno-Bustę. Trudno było jednoznacznie stwierdzić, który z zawodników jest faworytem tego spotkania.

Pierwsze ważne wydarzenie tego meczu dokonało się przy remisie 1:1 w pierwszym secie, gdy Niemiec przełamał rosyjskiego rywala do 30. W kolejnym gemie Zverev m.in. dzięki znakomitym serwisom dopełnił przełamanie i prowadził 3:1. Później Rosjanin dość wyraźnie męczył się ze swoim podaniem w 7. gemie, ale utrzymał podanie i zmniejszył straty do jednego gema – 4:3.  To była jego ostatnia rozgrywka wygrana w pierwszym secie. Po chwili Zverev znowu łatwo przejął inicjatywę, w dziewiątym gemie przełamał Chaczanowa i skończył seta wynikiem 6:3.

Zverev był w gazie i to pokazał w pierwszym gemie drugiej partii, wygrywając do 0. W ostatniej akcji kapitalnie broniąc się zza linii końcowej kortu fenomenalnie zdobył punkt po linii i widać było, że takie akcje – nawet bez przełamania – mogą mu dać mentalną przewagę na resztę seta. Na wykorzystane breakpointy Niemca nie trzeba było długo czekać – po grze na przewagi przełamał on już w drugim gemie meczu i był bardzo blisko olimpijskiego triumfu. Zverev w kolejnych gemach zdobył jeszcze większą przewagę – w czwartym wydawało się, że Chaczanow wreszcie wygra i zmniejszy straty, ale grając na przewagi Niemiec znowu zachował więcej zimnej krwi prowadził 4:0. Pierwszego i jedynego gema w tym secie Chaczanow wygrał na 1:5, kiedy właściwie wszystko było przesądzone. W kolejnym gemie Niemiec miał problemy (0:30), ale później dokończył dzieła i triumfowal 6:1.