Tokio 2020 - Koszykówka: hit dla Słoweńców, Hiszpania - USA w 1/4 finału

• Data publikacji: 01.08.2021, 15:49

W Saitama Super Arena rozegrano kolejne cztery mecze turnieju koszykarskiego, w tym dwa ostatnie w turnieju mężczyzn. W najciekawszym spotkaniu Słowenia wygrała 95:87 z Hiszpanią i okazała się najlepsza w grupie C. Hiszpanie w 1/4 finału zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi.

Turniej mężczyzn

Mecz Słowenii z Hiszpanią zapowiadał się bardzo ciekawie. Dodatkową stawką było wygranie grupy C. Przez całą pierwszą kwartę prowadzili Hiszpanie, którzy wygrali ją 24:20. Kolejne minuty były wyrównane. W trzeciej części gry mistrzowie świata wyszli na prowadzenie 57:45, ale Słoweńcy szybko zareagowali i odrobili straty. Na niecałe półtorej minuty przed końcem było 88:87 dla Słoweńców. Do końca spotkania reprezentacja Hiszpanii nie zdobyła już punktów, nie wykorzystując szansy na doprowadzenie do dogrywki. Wynik 95:87 nie odzwierciedla przebiegu meczu. Dla Słowenii 22 punkty zdobył Wlatko Cancar. Blisko triple-double (12 punktów, 14 zbiórek i 9 asyst) był Luka Doncić, który już w pierwszej kwarcie miał trzy faule na koncie.

Po porażkach ze Słowenią i Hiszpanią mecz z Japonią był dla Argentyny ostatnią szansą na pozostanie w turnieju. Wicemistrzowie świata już po pierwszej kwarcie prowadzili 26:16, a potem kontrolowali przebieg spotkania. Ostatecznie mecz zakończył się rezultatem 97:77. Double-double (23 punkty i 10 zbiórek) zanotował Luis Scola. Argentyna wyszła z trzeciego miejsca z grupy. Japonia, podobnie jak Nigeria, Iran i Czechy (z trzeciego miejsca) odpadła z turnieju.

Wyniki - grupa C:

Argentyna - Japonia 97:77
Hiszpania - Słowenia 87:95

Niedługo po zakończeniu rozgrywek grupowych odbyło się losowanie 1/4 finału. W tej fazie turnieju będziemy świadkami wielkiego hitu. Stany Zjednoczone zmierzą się z Hiszpanią. W innych parach - Francja zagra z Włochami, Australia z Argentyną, a Niemcy ze Słowenią.

Turniej kobiet

Kobiety zakończą fazę grupową jutro. Dzisiaj rozegrano ostatnie spotkania w grupie A. Najlepsze w niej okazały się Hiszpanki, które sięgnęły po trzecie zwycięstwo. Już po dziesięciu minutach prowadziły 23:13 z Kanadyjkami. W drugiej kwarcie zespół z Ameryki Północnej zmniejszył różnicę do czterech punktów. Hiszpanki ponownie odskoczyły i w drugiej połowie miały 20 punktów zapasu. Ostatecznie triumfowały 76:66. W drugim spotkaniu grupy A Serbki z problemami wygrały 65:61 z Koreankami i zapewniły sobie awans do ćwierćfinału. Kanada czeka na wyniki w pozostałych grupach, a Korea Południowa odpadła z turnieju.