Tokio 2020 - Jeździectwo: Brytyjczycy najlepsi w WKKW
FEI/Libby Law Photography

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 02.08.2021, 12:25

Brytyjczycy wywalczyli tytuł mistrzów olimpijskich w drużynowym WKKW. Na drugim miejscu uplasowali się Australijczycy, a podium uzupełnili Francuzi. Polacy zostali sklasyfikowani na 13. miejscu.

Pierwsza runda skoków przez przeszkody - trzeciej części konkursu WKKW decydowała o medalach drużynowych i kwalifikacji do drugiego indywidualnego przejazdu, którą uzyskało 25 zawodników. Po crossie w drużynie prowadzili Brytyjczycy z wynikiem 78,30. Na drugim miejscu sklasyfikowani byli Australijczycy (96,20), a tuż za nimi znajdowali się Francuzi (97,10). Polacy po wyeliminowaniu Małgorzaty Cybulskiej mieli doliczone do noty 200 punktów karnych, co spowodowało, że w gronie 15 zespołów wyprzedzali tylko Szwecję i Tajlandię z rezultatem 362,60.

Na parkurze nie zaprezentowała się Joanna Pawlak na Fantastic Friedzie. Klacz nie przeszła przeglądu weterynaryjnego. Przyczynił się do tego cross, w którym nasza para zgubiła podkowę. Do wyniku naszej reprezentacji zostało zatem dodanych dodatkowych 100 punktów. Jan Kamiński na Jardzie zanotował dwie zrzutki i miał doliczone 1,2 pkt. karnego za czas. Natomiast Małgorzata Cybulska dosiadająca Chenaro 2 popełniła błąd na dwóch przeszkodach, zgarniając 8 punktów karnych. Polska w klasyfikacji drużynowej z wynikiem 479,80 zajęła 13. miejsce.

Złoty medal wywalczyli Brytyjczycy: Tom McEwan, Laura Collett i Oliver Townend. Pierwszy z nich był na parkurze bezbłędny, a pozostała dwójka zaliczyła po jednej zrzutce. Reprezentanci Wielkiej Brytanii wcześniej wypracowali sobie bardzo dużą przewagę i nie stracili jej. Ich końcowy wynik wyniósł 86,30 pkt. karnego. Na drugim miejscu zawody zakończyli Australijczycy: Kevin McNab, Shane Rose, Andrew Hoy. W skokach tylko Rose miał cztery punkty karne. Australijczycy zakończyli zawody z wynikiem 100,20 i o zaledwie 1,30 pkt. wyprzedzili Francuzów (Nicolas Touzanit, Karim  Florent Laghouagh, Christopher Six). Mimo trzech bezbłędnych przejazdów w skokach Niemcy: Sandra Auffarth, Michael Jung i Julia Krajewski uplasowali się dopiero na czwartej pozycji. Bardzo kosztowne okazały się straty poniesione w ujeżdżeniu i crossie.

Na pocieszenie liderką w zawodach indywidualnych została Julia Krajewski startująca na Amande de B'Neville (25,60 pkt.). Jedna zrzutka Olivera Townenda spowodowała, że traci on teraz do Niemki dwa punkty. Na trzecim miejscu jest drugi z Brytyjczyków Tom McEwan (28,90 pkt.). Rywalizację indywidualną jako jedyny z Polaków ukończył Jan Kamiński. 9,2 pkt. karnego w skokach wpłynęło na to, że nie wywalczył awansu do 25-osobowego finału, kończąc igrzyska na 29. miejscu z notą 55,10. Drugi przejazd (finał indywidualny) rozpocznie się w poniedziałek o 13:45.