Tokio 2020 - Piłka wodna: znamy komplet ćwierćfinalistów
Jared Gray/ Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 02.08.2021, 14:02

Dobiegła końca faza grupowa w męskiej rywalizacji waterpolo podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W ostatniej kolejce najwięcej emocji dostarczyły reprezentacje walczące o czołowe lokaty i rozstawienie w następnej fazie turnieju. Sensacyjnie grupę A zwyciężyli Grecy, natomiast w grupie B najlepsi okazali się Hiszpanie.

Poniedziałkowa rywalizacja rozpoczęła się od dwóch spotkań w grupie A. Najpierw Węgrzy podejmowali Włochów, a do meczu obydwie drużyny przystępowały z szansami na wygranie tej części zawodów. Całe spotkanie przebiegało pod dyktando defensorów obu drużyn i zawodnicy nie rozpieścili kibiców dużą ilością bramek. Mimo że podopieczni Tamasa Marcza prowadzili przed ostatnią kwartą różnicą dwóch bramek, to mecz zakończył się remisem 5:5. Taki wynik najbardziej ucieszył Greków, którzy do wygrania grupy potrzebowali remisu z USA. Za to Amerykanie do meczu przystąpili bez żadnych szans na wyższą pozycję. Zgodnie z przypuszczeniami, zawodnicy Theodorosa Vlachosa wygrali aż 14:5 i wywindowało ich to na pierwszą pozycję w grupie A.

W kolejnej części dnia dwa istotne mecze rozstrzygnęły klasyfikacje grupy B. Najpierw Serbowie, w meczu o trzecią lokatę, pokonali wysoko Czarnogórę, a chwilę później bezpośredni mecz o zwycięstwo grupowe stoczyła Hiszpania i Chorwacja. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego bardzo szybko objęli prowadzenie, które powiększali z każdą minutą spotkania. Ostatecznie Hiszpanie wygrali 8:4, co pozwoliło na wygranie grupy. W ostatnich spotkaniach obejrzeliśmy drużyny, które żegnały się z igrzyskami w Tokio. Japonia pokonała RPA 24:9 i było to pierwsze zwycięstwo dla gospodarzy, natomiast Australia wygrała 16:5 z reprezentacją Kazachstanu. Dla zawodników z Antypodów było to drugie zwycięstwo, jednak bezpośredni przegrany mecz z Serbią nie pozwolił na awans do dalszej fazy.

Najlepsza ósemka turnieju zmagania ćwierćfinałowe rozpocznie już w środę.