Tokio 2020 - Koszykówka: przełamanie Australijek w meczu ostatniej szansy

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 02.08.2021, 18:28

Australjiki w meczu ostatniej szansy pokonały Portorykanki 96:69. Dzięki wysokiej wygranej wywalczyły awans do fazy pucharowej igrzysk. Swoje mecze wygrały dziś też m.in. Amerykanki i Japonki.

Faza grupowa zmagań koszykarek już za nami. W grupie B najlepsze okazały się reprezentantki USA, które w ostatniej kolejce pokonały Francuzki 93:82. Spotkanie było zacięte, a o zwycięstwie zadecydowała ostatnia kwarta. W niej Amerykanki przegrywały 71:72, ale zdołały popisać się serią dziesięciu punktów z rzędu. Po objęciu prowadzeniu kontrolowały już wydarzenia na parkiecie. Ostatecznie wygrały 93:82, a najwięcej punktów dla obrończyń tytułu zdobyła A'Ja Wilson (22). Tuż za plecami głównych faworytek do złota, grupę ukończyły reprezentantki gospodarzy, które rozgromiły Nigeryjki 102:83.

Blisko katastrofy były Australijki. Po porażkach w swoich dwóch pierwszych meczach musiały dziś ograć Portorykanki różnicą minimum 25 oczek aby wciąż liczyć się o olimpijskie medale. Pierwsza połowa nie układała się po myśli zawodniczek z Antypodów. Mimo przyzwoitej gry w ataku, miały spore problemy z powstrzymaniem Jazmon Gwathmey. Po 20 minutach na tablicy wyników widniał rezultat 45:44 i wówczas widmo klęski zajrzało w oczy przedmeczowych faworytek. Po przerwie Portorykanki ewidentnie opadły z sił, co ułatwiło zadanie Australijkom. W trzeciej kwarcie w końcu wypracowały dwucyfrową przewagę. Kiedy były pewne zwycięstwa, rozpoczęły wyścig z czasem aby wypracować konieczną do awansu przewagę. Celny rzut za trzy Cayli George przybliżył je do wykonania tego zadania. Ostatnia akcja meczu należała jednak do Portorykanek. Pamela Rosado nie dała rady trafić zza łuku i to ostatecznie Australijki mogły cieszyć się z awansu.

W drugim spotkaniu grupy C rewelacyjne Chinki pokonały Belgijki 74:62 i dzięki temu wygrały grupę. Najlepiej punktującą zawodniczką w szeregach Azjatek była Yueru Lin, która zdobyła 14 punktów.

Nigeria - Japonia 83:102

Francja - USA 82:93

Chiny - Belgia 74:62

Australia - Portoryka 96:69