Tokio 2020 - Kajakarstwo: Walczykiewicz minimalnie przegrała medal

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 03.08.2021, 04:46

Marta Walczykiewicz miała już srebro w Rio de Janeiro, teraz niestety Polka kończy tuż za podium. Początkowo po osiągnięciu linii mety tablica wyświetliła Polkę na 3. miejscu, ale okazało się, że nasza kajakarka przegrała z Lisą Carrington, Teresą Portelą z Hiszpanii oraz Linneą Stensils.

W Rio de Janeiro w konkurencji K1 na 200 metrów Marta Walczykiewicz przegrała tylko z dominatorką tego dystansu w ostatnich latach – wielokrotnie już wspominaną Lisą Carrington i mogła cieszyć się ze srebra. Nowozelandka była również faworytem tego dystansu w Tokio, co potwierdziła, pewnie wygrywając eliminacje oraz wyścig półfinałowy. Nasza reprezentantka przez cały czas zawodów płynęła bardzo stabilnie – w biegu eliminacyjnym przegrała tylko z Dorą Lucz, a pokonała Linneę Stensils, dzięki czemu od razu weszła do półfinału. Tam – w niesłychanie mocnej stawce ze wspomnianą Carrington, Dunką Emmą Jorgensen, Portugalką Teresą Portelą i Hiszpanką Teresą Portelą zajęła trzecie miejsce, dzięki czemu już mogliśmy widzieć perspektywę finału, w którym Polka miała bronić olimpijskiego srebra.

Tam jej rywalkami miały być: Lisa Carrington (Nowa Zelandia), Emma Jorgensen (Dania), Teresa Portela (Hiszpania), Linnea Stensils (Szwecja), Dora Lucz (Węgry), Deborah Kerr (Wielka Brytania), Andreanne Langlois (Kanada) i Francisca Genzo (Włochy). Finał z dziewięcioma zawodniczkami miał być bardzo zacięty, szybki dystans, milimetrowe różnice na mecie – to nas czekało. Niestety, Walczykiewicz słabo wystartowała i to zdecydowało, że nie ma medalu. W tak mocnej stawce odrobienie strat na dystansie było bardzo trudne. Biało-Czerwona próbowała ścigać rywalki, ale to się nie udało. Carrington wygrała zdecydowanie, a zarówno Portela, jak i Jorgensen były minimalnie lepsze. Polce została tylko gorycz najgorszego dla sportowca 4. miejsca.