Tokio 2020 - Skoki do wody: Siyi Xie z drugim złotem w Tokio
Martin Rulsch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 03.08.2021, 09:23

Siyi Xie zdobył złoty medal olimpijski w rywalizacji na trampolinie 3-metrowej. Srebro wywalczył Zongyuan Wang, a brąz Jack Laugher.

Dziś w nocy odbył się także półfinał tejże konkurencji. Najlepszy był w nim Siyi Xie, który po wykonaniu 4 1/2 salta w przód w pozycji kucznej w ostatniej kolejce wyprzedził swojego rodaka Zongyuana Wanga. Trzecie miejsce w półfinale zajął Jack Laugher, który okupował tę pozycję od pierwszej serii skoków. Zaskoczeniem może być postawa Kena Terauchiego, który bardzo pewnie z siódmego miejsca wszedł do finału. Nie byłoby to nic dziwnego, gdyby to się wydarzyło na początku XXI wieku, gdy Terauchi prezentował się najlepiej. Brązowy medalista mistrzostw świata z 2001 roku w ostatnich nie osiągał na arenie międzynarodowej jakiś dużych wyników, a w Tokio prezentował się bardzo dobrze. O awans do finału do ostatniej kolejki drżał Haram Woo. Koreańczyk w półfinale nie prezentował w półfinale skoków na swoim poziomie i ostatecznie zajął 12. miejsce, czyli ostatnie, które gwarantowało udział w finale.

Z kolei sam finał tak jak przypuszczano, odbywał się pod dyktando Chińczyków. Lepiej prezentował się Siyi Xie, który prowadził w konkursie po pierwszej kolejce i nie oddał go do końca zawodów. Dla Xie jest to drugi złoty medal w Tokio. Wcześniej triumfował w skokach synchronicznych z trampoliny. Z kolei bardzo wyrównana była walka o drugie miejsce pomiędzy Zongyuanem Wangiem a Jackiem Laugherem. Przed ostatnią serią Chińczyk miał nad rywalem 2,05 punktu przewagi. W finalnym skoku Wang wykonał 4 1/2 salta w przód w pozycji łamanej, a Laugher 2 1/2 salta w przód z 3 śrubami w pozycji łamanej. Ostatecznie srebrny medal powędrował do Wanga, po jego świetnym skoku, a brązem musi zadowolić się Laugher. Nieźle w finale spisał się Haram Woo, który przez długi czas liczył się w walce o medale, ale swoje szanse pogrzebał średnim wykonaniem 3 1/2 salta w tył w pozycji łamanej w piątej serii skoków i zawody skończył tuż za podium. Na początku finału w czołówce był także Andrew Capobianco, ale po drugiej serii skoków Amerykanin dużo gorzej się spisywał, co spowodowało, że uplasował się na 10. lokacie.