Tokio 2020 - Piłka wodnia: emocjonujące ćwierćfinały kobiet

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 03.08.2021, 13:58

Holandia, USA, Rosyjski Komitet Olimpijski i Węgry - to cztery drużyny waterpolistek, które zagrają w półfinałach igrzysk olimpijskich w Tokio.

Pierwszy ćwierćfinał był najbardziej jednostronnym spotkaniem dnia. Faworyzowane Amerykanki wysoko i pewnie pokonały swoje sąsiadki z Kanady. Wynik wydawał się przesądzony już po pierwszej kwarcie, w której drużyna USA rzuciła siedem bramek, tracąc tylko jedną. W kolejnych częściach gry faworytki nie forsowały już tempa, oszczędzając siły na kolejne mecze. Kontrolowały wydarzenia w basenie, wygrywając ostatecznie różnicą 11 bramek. Co ciekawe, w trzeciej kwarcie piłka ani razu nie wpadła do bramki.

Hiszpanki były faworytkami w meczu z Chinkami i ze swej roli się wywiązały, jednak nie przyszło to tak łatwo, jak się można było spodziewać. Szczególnie w drugiej połowie meczu Chinki postawiły faworytkom trudne warunki, w sumie ją remisując. Tyle, że wtedy Hiszpanki prowadziły już 9:5. Mogły sobie zatem pozwolić na nieforsowanie tempa.

Bardzo wyrównany przebieg miał mecz Holandii z Węgrami. Tu trudno było wskazać jednoznaczne faworytki. Jednak w zasadzie od pierwszych minut niewielką przewagę posiadały Węgierki. Była to różnica jednej - dwóch bramek, ale jednak była. Holenderki raz na jakiś czas były w stanie doprowadzić do remisu, ale rywalki szybko znów zmuszały je do gonienia wyniku. Ostatecznie Węgierki wygrały trzema bramkami, a największy w tym udział miała Dora Leimeter.

Najwięcej emocji przyniosło jednak ostatnie spotkanie między Australią a Rosyjskim Komitetem Olimpijskim. Rosjanki w pierwszej kwarcie wypracowały dwubramkową przewagę, a Australijki, podobnie jak Holenderki, musiały cały czas gonić wynik. Co im się udało, to znów Rosjanki odjeżdżały na dystans dwóch bramek. W samej końcówce było bardzo nerwowo, drużyna z Antypodów miała nawet szanse na wyrównanie, ale ostatecznie utrzymała się minimalna przewaga Rosjanek.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.