Tokio 2020 - Lekkoatletyka: Patryk Dobek brązowym medalistą olimpijskim!

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 04.08.2021, 13:25

Patryk Dobek wywalczył brązowy medal w biegu na 800 m podczas igrzysk olimpijskich w Tokio! To pierwszy indywidualny medal polskiego biegacza na igrzyskach od 1980 roku.

Dziewięcioosobowy finał elektryzował nas już od momentu wygranej naszego reprezentanta w półfinale. Kluczowa wydawała się kwestia rozegrania tego biegu przez Kenijczyków. Po starcie okazało się jednak, że nikt nie kwapi się do forsowania tempa, co należało uznać za dobrą wiadomość dla Polaka. Pierwsze okrążenie zawodnicy pokonali w czasie 53,76 s, a Patryk Dobek w swoim stylu trzymał się bandy i kiedy tylko znajdowało się przy niej odrobinę miejsca, wykorzystywał je do wyprzedzania rywali. Przed wyjściem na ostatnią prostą w dobrym tempie utrzymywał się na trzeciej pozycji w grupce, która wydawało się, że skutecznie ucieka reszcie stawki. Wydawało się, że Polak przez chwilę stracił rytm po tym, jak wyprzedzić chciał go Nijel Amos, ale szybko pozbierał się i rozpoczął szaleńczy finisz w pogoni za Kenijczykiem Korirem i Australijczykiem Bolem. Bola udało się dogonić, ale zza pleców Dobka jeszcze bardziej szaleńczym finiszem popisał się Ferguson Rotich, który wyprzedził naszego zawodnika na ostatnich metrach, choć nie zdołał dogonić swojego rodaka. Patryk Dobek z wynikiem 1:45,39 wywalczył brązowy medal olimpijski, w pierwszym sezonie, w którym zaczął trenować dystans 800 m!

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu Dobek był specjalistą od dystansu 400 m przez płotki, na którym miał zresztą wywalczone minimum olimpijskie. Po zmianie trenera na Zbigniewa Króla (specjalistę od 800 m), treningowo pobiegł 800 m na halowych mistrzostwach Polski, które wygrał. Następnie wywalczył m.in. złoty medal halowych mistrzostw Europy, a i na otwartym stadionie rzadko zdarzało mu się ponosić porażki. Jego trzecie miejsce w olimpijskim finale to pierwszy medal Polaka na dystansie 800 m na igrzyskach olimpijskich i pierwszy indywidualny medal polskiego biegacza na tej imprezie od igrzysk w Moskwie w 1980 roku.