Tokio 2020 - Siatkówka plażowa: pogromcy Polaków odpadli z turnieju olimpijskiego

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 04.08.2021, 17:29

W środę w Shiokaze Park zostały rozegrane spotkania ćwierćfinałowe turnieju olimpijskiego siatkarzy plażowych. Awans do półfinału wywalczyli norwescy mistrzowie Europy Anders Mol i Christian Sorum, którzy w dwóch setach pokonali Rosjan Ilię Leszukowa i Konstantina Semenowa. Niemałą niespodziankę sprawili Łotysze Martins Plavins i Edgars Tocs, eliminując brazylijski duet Alison Cerutti/Alvaro Filho. Promocję do najlepszej czwórki zdobyli także Wiaczesław Krasilnikow i Oleg Stojanowski oraz Cherif Younousse i Ahmed Tijan. Rosjanie okazali się lepsi od Niemców Juliusa Thole i Clemensa Wicklera, a reprezentanci Kataru wygrali w dwóch setach z pogromcami polskich par, a więc Włochami Paolo Nicolaiem i Daniele Lupo.

Pierwszym starciem ćwierćfinałowym było starcie Norwegów Andersa Mola i Christiana Soruma z duetem reprezentującym Rosyjski Komitet Olimpijski Ilia Leszukow/Konstantin Semenow. Obie pary spotkały się już w fazie grupowej turnieju olimpijskiego i wtedy w dwóch setach zwyciężyli Rosjanie. Skandynawowie od pierwszych akcji pokazywali chęć rewanżu i po skutecznym ataku Christiana Soruma prowadzili 9:5. W kolejnym fragmencie norwescy zawodnicy kontrolowali grę i utrzymywali kilkupunktową przewagę. Rosjanie nie potrafili zbliżyć się do przeciwników i przegrali pierwszą partię 17:21. Na początku drugiego seta po długiej akcji Norwegowie prowadzili 5:3. Rosjanie doprowadzili do remisu, a w kolejnym fragmencie trwała wyrównana walka. W decydujących wymianach mistrzowie Europy przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając seta 21:19, a cały mecz 2:0. W piątkowym półfinale norweska para zmierzy się z Martinsem Plavinsem i Edgarsem Tocsem. Łotewski duet sprawił sporą niespodziankę, pokonując Brazylijczyków Alisona Ceruttiego i Alvaro Filho. W początkowej fazie łotewsko-brazylijskiego starcia inicjatywa znajdowała się po stronie reprezentantów Ameryki Południowej, jednak od stanu 10:12 Łotysze zdobyli cztery punkty z rzędu, doprowadzając do rezultatu 14:12 na swoją korzyść. Później łotewska para powiększała przewagę i wygrała pierwszego seta 21:16. W drugiej partii po wyrównanym początku Łotysze zbudowali czteropunktową przewagę (14:10). Brazylijski duet walczył do samego końca, jednak ich rywale, wykorzystując trzecią piłkę meczową, triumfowali 21:19 i wywalczyli awans do półfinału.

Sesję wieczorną rozpoczęła konfrontacja Niemców Juliusa Thole i Clemensa Wicklera z Rosjanami Wiaczesławem Krasilnikowem i Olegiem Stojanowskim. Dzięki asowi serwisowemu Olega Stojanowskiego duet reprezentujący Rosyjski Komitet Olimpijski prowadził 9:6. Później Niemcy doprowadzili do remisu (11:11). Natomiast końcówka należała do aktualnych wicemistrzów Europy, którzy wygrali pierwszego seta 21:16. W początkowej fazie drugiej partii żadna z ekip nie potrafiła zbudować przewagi większej niż dwupunktowa. Po nieudanym zagraniu Clemensa Wicklera Rosjanie prowadzili 15:12. Te straty okazały się nie do odrobienia dla niemieckiego duetu. Wiaczesław Krasilnikow i Oleg Stojanowski wygrali 21:19, pieczętując awans do olimpijskiego półfinału. O ostatnie miejsce w fazie medalowej walczyli Katarczycy Cherif Younousse i Ahmed Tijan oraz Włosi Paolo Nicolai i Daniele Lupo. Pogromcy dwóch polskich duetów rozpoczęli to spotkanie od prowadzenia 5:2, lecz reprezentanci Kataru szybko odrobili straty. Po udanym bloku Cherifa Younousse'a na tablicy wyników widniał rezultat 14:11 na korzyść Katarczyków. Azjaci utrzymali przewagę do końca pierwszego seta, wygrywając 21:17. W drugiej odsłonie katarski duet prowadził 11:8, jednak Włosi wyrównali stan rywalizacji. O losach tej partii miała zadecydować końcówka. W niej więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z Kataru i dzięki zwycięstwu 23:21 zdobyli promocję do najlepszej czwórki turnieju olimpijskiego.

Wyniki ćwierćfinałów turnieju olimpijskiego siatkarzy plażowych:

Anders Mol/Christian Sorum (NOR) - Ilia Leszukow/Konstantin Semenow (ROC) 2:0 (21:17, 21:19)
Martins Plavins/Edgars Tocs (LAT) - Alison Cerutti/Alvaro Filho (BRA) 2:0 (21:16, 21:19)

Wiaczesław Krasilnikow/Oleg Stojanowski (ROC) - Julius Thole/Clemens Wickler (GER) 2:0 (21:16, 21:19)

Cherif Younousse/Ahmed Tijan (QAT) - Paolo Nicolai/Daniele Lupo (ITA) 2:0 (21:17, 23:21)

Terminarz półfinałów turnieju olimpijskiego siatkarzy plażowych:

Anders Mol/Christian Sorum (NOR) - Martins Plavins/Edgars Tocs (LAT) (5 sierpnia, 14:00)
Wiaczesław Krasilnikow/Oleg Stojanowski (ROC) - Cherif Younousse/Ahmed Tijan (QAT) (5 sierpnia, 15:00)