Tokio 2020 - Lekkoatletyka: niesamowity Crouser, Lićwinko w finale

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 05.08.2021, 06:00

W kolejnym dniu zmagań lekkoatletów na arenach olimpijskich nie zabrakło emocji i interesujących rozstrzygnięć. Ryan Crouser po raz kolejny zachwycił świetnymi rzutami i dwukrotnie pobił rekord olimpijski, natomiast Hansle Parchment pokonał Granta Hollowaya w biegu przez płotki. My cieszymy się również z dobrej dyspozycji Kamili Lićwinko i jej awansu do finału skoku wzwyż.

W kwalifikacjach skoku wzwyż mogliśmy zobaczyć Kamilę Lićwinko. Polka w drugiej próbie osiągnęła minimum kwalifikacyjne - 1,95 m, co jest jej najlepszym wynikiem w sezonie. Lićwinko tym samym awansowała do dwunastoosobowego finału, jednak tam o medal będzie dosyć trudno, bo konkurencja jest ogromna.
W finale nie powalczy niestety nasza żeńska sztafeta 4x100 metrów. Dziewczęta w składzie Marika Popowicz-Drapała, Klaudia Adamek, Pia Skrzyszowska oraz Paulina Paluch zajęły czwarte miejsce w swoim biegu i niestety nawet najlepszy w sezonie czas - 43,09 s nie dał Biało-Czerwonym finału.

Dzisiejszy dzień przyniósł także kolejne zmagania wieloboistów i wieloboistek. Wśród panów po ośmiu konkurencjach czołówka pozostaje bez zmian, a liderem wciąż jest Damian Warner z dorobkiem 7490 punktów. Kanadyjczyk w biegu 110 metrów przez płotki uzyskał fantastyczny rezultat - 13,46 sekundy. Równie dobrze poszło mu w rzucie dyskiem - 48,67 m i w skoku o tyczce - 4,90 m, a takie wyniki dały Warnerowi 221 „oczek” przewagi przed ostatnimi dwoma konkurencjami. Drugą pozycję zajmuje Ashley Moloney z Australii, a podium domyka kolejny z Kanadyjczyków - Pierce Lepage. Reprezentant Polski Paweł Wiesiołek awansował w stosunku do dnia poprzedniego na 10. pozycję. Polak dystans płotkarski pobiegł w czasie 14,95 s, a w rzucie dyskiem osiągnął odległość 48,27 s co było jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Rywalizację w skoku o tyczce Wiesiołek zakończył natomiast na wysokości 4,80 m i obecnie zgromadził 6820 punktów. Przed zawodnikami jeszcze tylko dwie konkurencje - rzut oszczepem oraz finałowy bieg na 1500 metrów.

W wieloboju rywalizowały również panie, a wśród nich Polka Adrianna Sułek. Nasza zawodniczka niestety zamyka stawkę z wynikiem 5169 punktów. Sułek w skoku w dal osiągnęła rezultat 5,93 m, a w rzut oszczepem zakończyła z nienajlepszym wynikiem 36,84 m. Liderką po sześciu konkurencjach jest Nafissatou Thiam, która dzięki dobrej dyspozycji w skoku w dal - 6,60 m i w rzucie oszczepem 54,88 m przesunęła się na pierwsze miejsce (5912 punktów). Pozycję liderki straciła Anouk Vetter, która do Thiam przed ostatnią konkurencją traci 64 „oczka”.

W porannej sesji nie zabrakło też rozstrzygnięć medalowych. Jako pierwsi walkę o nie stoczyli płotkarze, niestety bez Damiana Czykiera, który rywalizację zakończył na półfinale. Emocji jednak nie zabrakło, a złoto sensacyjnie zdobył Hansle Parchment z Jamajki, który zameldował się na mecie z czasem 13,04 s i tym samym pokonał zdecydowanego faworyta - Granta Hollowaya. Amerykanin musiał zadowolić się srebrem, a brązowy krążek powędrował do drugiego reprezentanta Jamajki - Ronalda Levy’ego.

Niespodzianki nie było natomiast w pchnięciu kulą mężczyzn, gdzie od początku karty rozdawał Ryan Crouser. Amerykanin dwukrotnie pobił olimpijski rekord i zwyciężył z niesamowitym wynikiem 23,30 m. Ze srebra cieszył się jego reprezentacyjny kolega, czyli Joe Kovacs (22,65 m), a podium dopełnił Nowozelandczyk - Tomas Walsh (22,47 m). Cała trójka medalistów zdecydowanie pokonała rywali, przekraczając barierę 22 metrów. W finale niestety nie zobaczyliśmy polskich kulomiotów, bo zarówno Michał Haratyk, jak i Konrad Bukowiecki odpadli w eliminacjach.

Świetnie wyglądała też rywalizacja w trójskoku mężczyzn. Mistrzem olimpijskim z nowym rekordem Portugalii został Pedro Pichardo, który skoczył 17,98 metrów. Srebrny medal wywalczył Chińczyk Zhu Yaming, który pobił rekord życiowy, skacząc 17,57 metrów. Świetnie zaprezentował się też Hugues Fabrice Zango, a jego rezultat 17,47 m dał mu brązowy medal i pozwolił wyprzedzić o trzy centymetry wicemistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro - Willa Claya. Zango zdobył również pierwszy olimpijski medal dla Burkiny Faso.