Tokio 2020 - Piłka wodna: Hiszpanki i Amerykanki w finale

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 05.08.2021, 14:01

W turnieju waterpolistek poznaliśmy składy meczów o poszczególne miejsca. W wielkim finale zagrają drużyny USA i Hiszpanii.

W pierwszym półfinale zagrały Amerykanki i Rosjanki. Początkowo przewagę posiadały zawodniczki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, które po pierwszej kwarcie prowadziły 3:2, a w połowie czasu gry 7:6. Druga połowa należała jednak do ekipy amerykańskiej, która najpierw doprowadziła do remisu, a potem stopniowo zaczęła panować w basenie. Po trzech kwartach było 11:9 z perspektywy USA. W ostatnich ośmiu minutach gry amerykańskie waterpolstki powiększyły przewagę o kolejne dwie bramki i ostatecznie wygrały 15:11. W zwycięskiej drużynie najwięcej bramek zdobyła Madeline Musselman - aż pięć, u pokonanych najskuteczniejsza była Maria Bersniewa - trafiała do bramki rywalek trzykrotnie.

Drugi półfinał był jeszcze bardziej zacięty. Hiszpanki zaczęły bardzo mocno. Już po kilku minutach gry prowadziły 2:0, a w połowie czasu ich przewaga urosła do trzech bramek - było 5:2. Jeszcze w trzeciej kwarcie Węgierki wyglądały na pokonane i pogodzone z porażką, po 24 minutach gry było 8:4 dla Hiszpanek. Ostatnie osiem minut to szalone ataki Węgierek, które postawiły wszystko na jedną kartę. Rzuciły w tej ostatniej części dwie bramki, miały jeszcze kilka okazji, ale ostatecznie dogonić rywalek nie zdołały. U Hiszpanek trzy bramki rzuciła Anna Espar Llaquet, a wśród Węgierek skutecznością wyróżniła się Dorotta Szilagyi, która także trzykrotnie pokonała bramkarkę rywalek.

Dziś rozegrano także mecze o miejsca 5-8. Holenderki bardzo pewnie i wysoko, prowadząc od pierwszej do ostatniej minuty, pokonały Chinki. Sporo emocji dostarczył mecz Australii i Kanady, w którym kilkukrotnie prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie minimalnie lepsze okazała się Australia.

Półfinały: USA - Rosyjski Komitet Olimpijski 15:11, Hiszpania - Węgry 8:6

O miejsca 5-8: Holandia - Chiny 13:6, Kanada - Australia 12:14.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.